Trwa ładowanie...
d2r61m3

Podsłuchiwał przełożonego przez trzy lata - kary nie ma

Prokuratura Rejonowa w Jarosławiu (Podkarpackie) umorzyła dochodzenie dotyczące podsłuchiwania i nagrywania wójta gminy Wiązownica bez jego zgody, przez sekretarza gminy. Decyzja o umorzeniu jest nieprawomocna. Wójt zapowiada odwołanie. Zawiadomienie złożył w marcu, gdy odkrył, że sekretarz gminy przez trzy lata bez jego zgody podsłuchiwał go i nagrywał.

Share
d2r61m3

Sekretarz gminy przyznał się do nagrywania. Początkowo twierdził, że robił to na polecenie polityków PiS. Później wycofał się z tej wersji i powiedział, że nagrywał wójta, ponieważ ten miał naruszać jego prawa pracownicze.

Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Przemyślu, Marta Bętkowska, dochodzenie wszczęte pod koniec marca miało ustalić, czy doszło do ujawnienia informacji stanowiących tajemnicę służbową. Ponadto prokuratura sprawdzała, czy poprzez nagrywanie wójta doszło do kradzieży informacji.

Jak zaznaczyła rzeczniczka, dochodzenie wykazało, że nagrane informacje nie zawierały tajemnicy służbowej ­- wobec braku znamion czynu zabronionego postępowanie umorzono.

d2r61m3

Prokuratura umorzyła też sprawę nagrywania wójta, ponieważ nie złożył on wniosku o ściganie sekretarza. Jak powiedziała Pętkowska, w toku postępowania wójt stwierdził, że nie jest zainteresowany wyciąganiem konsekwencji prawnych wobec sekretarza.

Wójt Marian Ryznar zapowiedział jednak, że zamierza odwołać się od decyzji prokuratury. Zaznaczył, że nikt mu nie wyjaśnił, iż brak wniosku o ściganie może skutkować umorzeniem postępowania. - Pytano mnie tylko, czy chcę ukarać karnie sekretarza, a na tym mi nie zależało - powiedział. Przypomniał, że to on złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Sprawa wyszła na jaw, gdy pracownicy urzędu gminy znaleźli na schodach dyktafon. Po odsłuchaniu zapisów okazało się, że są tam głównie rozmowy sekretarza z wójtem i poniedziałkowe narady z gminnymi urzędnikami.

Sekretarz od momentu wykrycia afery jest na zwolnieniu lekarskim. Wójt chce go zwolnić. Sekretarz jest jednak radnym powiatowym i przyzwolenie na to musi dać Rada Powiatu, która dotychczas zgody nie wyraziła.

d2r61m3

Podziel się opinią

Share
d2r61m3
d2r61m3
Więcej tematów