Trwa ładowanie...
d3myra5
11-08-2004 16:40

"Podsłuch" w gabinecie Barroso

Nowy przewodniczący Komisji Europejskiej
Jose Manuel Durao Barroso w tak wielkiej tajemnicy prowadzi
rozmowy na temat podziału kompetencji między unijnych komisarzy,
że "Financial Times" postanowił żartem uchylić rąbka owej
tajemnicy.

d3myra5
d3myra5

Czytelnicy "FT" dowiadują się więc, że amerykańskie urządzenie podsłuchowe zainstalowane w gabinecie Barroso zarejestrowało jego rozmowy. Komentarze, którymi gazeta opatrzyła informacje, co przypadnie któremu komisarzowi, mają z przymrużeniem oka uzasadniać trafność decyzji szefa KE.

I tak Danuta Huebner miałaby się zajmować ochroną środowiska. Dzięki polskiej komisarz środowisko naturalne w całej Unii Europejskiej może dorównać standardom Katowic - pisze "FT".

Niemiec Guenter Verheugen ma odpowiadać za sprawy podatkowe - ujednolici podatki w UE i skończy z przewagą konkurencyjną, jaką mają nad Niemcami nowe kraje Unii, przyciągając inwestorów dzięki niższym podatkom.

Dalsze rozszerzenie Unii Europejskiej pilotować ma Austriaczka Benita Ferrero-Waldner. "Kto lepiej niż była szefowa austriackiej dyplomacji nadaje się do odbudowy cesarstwa Austro-Węgier?" - zauważa dziennik.

d3myra5

Relacje Komisji z Parlamentem Europejskim kształtować ma b. premier Czech Vladimir Szpidla; jako szef czeskiego rządu radził sobie z tym aż tak dobrze, że wysłano go do Brukseli.

Kontrola finansowa będzie domeną Brytyjczyka Petera Mandelsona - jako brytyjski minister przemysłu i handlu zaciągnął nieoprocentowaną, prywatną pożyczkę na zakup domu od firmy, przeciw której jego resort prowadził postępowanie.

Francuz Jacques Barrot zajmie się pomocą rozwojową, która przy zmianie polityki może trafić do "tych biednych i cierpiących francuskich koncernów, np. Alstomu".

Budżet - Rocco Buttiglione. "Włoch. Nic dodać nic ująć" - komentuje "FT". Cypryjczyk Markos Kyprianu obejmie "sprawiedliwość" - "gdyby ta istniała, on (Kyprianu) i Grecy cypryjscy nie byliby w Unii, po tym jak nie zgodzili się na zjednoczenie z północną częścią wyspy" (zamieszkana przez Turków cypryjskich).

d3myra5

Sportem zajmie się Stawros Dimas z Grecji, której piłkarze wygrali ostatnie mistrzostwa Europy. Może złoty dotyk Midasa spłynie też na pozostałych? - zastanawia się komentator "FT".

Litwinka Dalia Grybauskaite ma zajmować się polityką zewnętrzną UE. "W przeciwieństwie do UE, litewska żelazna dama wie, jak stawić czoło Rosji" - komentuje "Financial Times".

Ważna teka polityki konkurencji przypadnie zaś Łotyszce Ingridzie Udre, która nie stanowi zagrożenia dla dużych krajów. "Jako była członkini łotewskich federacji koszykówki i siatkówki, będzie też regulować wewnętrzną konkurencją między resortami".

d3myra5

Transport stanie się domeną Maltańczyka Joe Borga, który jako "wyspiarz" może rozwinąć zaproponowany program "morskich autostrad".

Eurokraci twierdzą, że propozycje jeszcze nie padły. Na oficjalne informacje trzeba poczekać przynajmniej do 19 sierpnia; komisarz włoski Rocco Buttiglione poinformował we wtorek, że tego dnia znany będzie podział resortów w nowej KE.

Tymczasem niemiecka prasa donosi, że Barroso zamierza sam zająć się koordynacją wdrażania Strategii Lizbońskiej - programu społeczno-gospodarczego, który zakłada, że do 2010 roku UE stanie się najbardziej konkurencyjną gospodarką świata.

Według niemieckiego dziennika "Handelsblatt", Guenter Verheugen będzie odpowiadał za politykę przemysłową, Irlandczyk Charlie McCreevy - za politykę konkurencji, a Grek Stawros Dimas - za rynek wewnętrzny. Z kolei brytyjska prasa informowała niedawno, że Peterowi Mandelsonowi zaproponowano handel.

d3myra5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3myra5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj