Polska"Podróż w głąb pamięci: tor 21" w Auschwitz

"Podróż w głąb pamięci: tor 21" w Auschwitz

Wystawę fotografii i dokumentów
obrazujących tragedię włoskich Żydów deportowanych do niemieckiego
obozu Auschwitz, na przykładzie transportu z Mediolanu, można
oglądać w holu budynku recepcji Państwowego Muzeum Auschwitz-
Birkenau - poinformowała szefowa działu
wystawienniczego muzeum, Teresa Zbrzeska.

Ekspozycja składa się z 29 plansz, na których udokumentowano los kilkunastu rodzin włoskich Żydów. Transport, którym Niemcy wywieźli ich do Auschwitz, opuścił Mediolan 30 stycznia 1944 roku. Liczył 605 osób z Mediolanu i Werony. Do Auschwitz dotarł 6 lutego. Większość z deportowanych zakończyła życie w komorach gazowych obozu.

Pracownik muzeum Mirosław Obsarczyk powiedział, że widz śledzi losy włoskich Żydów począwszy od stacji kolejowej w Mediolanie. W podziemnej części dworca znajdował się peron nr 21, gdzie Żydzi wsiadali do "pociągu śmierci".

Ekspozycji patronuje Stowarzyszenia Dzieci Szoah, które powstało w 1998 roku. Zrzesza ono głównie osoby, które przeżyły deportację oraz ich rodziny. Wystawy, które przygotowała włoska organizacja, obejrzało już około 250 tys. osób w wielu miastach Europy. Wystawa będzie czynna do 10 czerwca.

W latach 1943-1944 do Auschwitz wywieziono około 7,5 tysiąca Żydów z Włoch. Pomimo sojuszu z Hitlerem faszystowski reżim Mussoliniego do 1943 roku stanowczo odmawiał wydania Żydów z Włoch i terenów przez nie okupowanych. Dopiero po obaleniu ekipy Mussoliniego i ogłoszeniu - we wrześniu 1943 roku - zawieszenia broni z aliantami przez nowy rząd Badoglio, Niemcy zajęli północne i środkowe Włochy. Żydów aresztowali i wywieźli.

Pierwszy transport, około tysiąca mężczyzn, kobiet i dzieci, trafił do Auschwitz z Rzymu 23 października 1943 roku. Do pracy wybrano 196 osób. Pozostałych zgładzono. Cztery transporty wyjechały także z obozu Fossoli do Capri, założonego przez włoskich faszystów w grudniu 1943 roku.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)