Trwa ładowanie...
ddn0jur
20-07-2006 13:30

Podpisano umowę znoszącą podwójny podatek

Polska i Wielka Brytania podpisały w Londynie umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Minister finansów Stanisław Kluza powiedział w rozmowie z IAR, że wejdzie ona w życie od przyszłego roku i będzie dotyczyła zarobków od 1 stycznia 2007 roku. Dokument musi zostać jeszcze ratyfikowany przez parlamenty obu państw.

ddn0jur
ddn0jur

Minister Kluza oświadczył, że nie będzie abolicji podatkowej. Dochody uzyskane z pracy w Wielkiej Brytanii do końca tego roku będą rozliczane na dotychczasowych zasadach. Wiceminister Jarosław Neneman zapowiedział jednak, że jeśli polski parlament przyjmie nowelizację ustawy o podatkach dochodowych od osób fizycznych, to zarobki uzyskane w Wielkiej Brytanii będą objęte ulgami już w tym roku.

Dzięki umowie dochody uzyskane przez Polaków w Wielkiej Brytanii nie będą ponownie opodatkowane w Polsce. Minister Kluza powiedział IAR, że przy tej okazji wprowadzono również kilka dodatkowych zapisów, które pozwolą na uniknięcie podwójnego opodatkowania w innych sytuacjach - chodzi o zyski kapitałowe i odsetkowe.

Stanisław Kluza zapewnił także, że resort finansów pracuje nad dodatkowymi rozwiązaniami, które mają ulżyć pracującym tam Polakom w rozliczeniach podatków za ten rok. Minister finansów podkreślił, że podpisana dziś umowa pozwala przystąpić do takiej analizy, która umożliwi udzielenie opdowiedzi w tej sprawie jeszcze w tym miesiącu.

Od czasu wejścia Polski do Unii w 2004 roku brytyjskie urzędy pracy zarejestrowały około 200 tysięcy Polaków. Józef Banach, szef zespołu Międzynarodowego Prawa Podatkowego firmy PricewaterhouseCoopers zwrócił uwagę, że dochody z pracy, o których jest mowa w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania to zaledwie jeden z 30 artykułów umowy.
Jest tam wiele innych bardzo istotnych postanowień, które w niektórych przypadkach mogą być bardziej, a w innych mniej korzystne dla obywateli i państwa- dodał.

ddn0jur

Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii od dawna protestowali przeciwko temu, że choć zapłacili podatek w Wielkiej Brytanii to w kraju muszą jeszcze rozliczyć się z naszym fiskusem i sporo dopłacić.

Ekspert przyznał, że wielu młodych Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii, przede wszystkim studentów, nie chcąc płacić podatków także naszemu fiskusowi wyrejestrowywało swoją rezydencję podatkową w kraju. Nie podlegali wtedy naszemu systemowi podatkowemu i płacili podatki jedynie w Wielkiej Brytanii.

Józef Banach uważa, że ostatnio, kiedy można już było oczekiwać zmian w umowie z Wielką Brytania, część pracujących tam, szczególnie młodych Polaków, mogła przestać rozliczać się z naszym fiskusem. Ekspert zwraca jednak uwagę, że Polska ma możliwości ściągnięcia należnego podatku, dzięki obowiązującej zasadzie wzajemnego ściągania należności.

Ekspert powiedział, że abolicja podatkowa, której chcieliby pracujący w Wielkiej Brytanii, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Może bowiem zróżnicować sytuację tej grupy wobec pracujących w krajach, gdzie obowiązuje jeszcze niekorzystna dla nich ustawa o unikaniu podwójnego opodatkowania.

ddn0jur

Józef Banach zwrócił uwagę, że większość umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę jest korzystna dla naszych obywateli. Takich umów Polska zawarła prawie 80. Są jednak umowy, podobne do tej która obowiązywała dotychczas z Wielką Brytanią, które będą prawdopodobnie renegocjowane - dodał. Jego zdaniem są to umowy zawarte przez Polskę przede wszystkim z państwami skandynawskimi.

ddn0jur
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddn0jur
Więcej tematów