PolskaPodpisano umowę na odbudowę Pałacu Saskiego w Warszawie

Podpisano umowę na odbudowę Pałacu Saskiego w Warszawie

W obecności prezydenta Lecha Kaczyńskiego
podpisano w Warszawie umowę na odbudowę Pałacu Saskiego.
Budowa ma rozpocząć się za rok, a obiekt ma być gotowy w 2009
roku.

Podpisano umowę na odbudowę Pałacu Saskiego w Warszawie
Źródło zdjęć: © PAP

Równocześnie podpisano także umowę na rewitalizację Krakowskiego Przedmieścia. Prace mają ruszyć za miesiąc. Koszt odbudowy Pałacu Saskiego ma wynieść ponad 201 mln zł, a remontu i modernizacji Krakowskiego Przedmieścia (odcinka od Placu Zamkowego do ul. Nowy Świat) - ponad 44 mln zł.

Jak podkreślił prezydent Lech Kaczyński, decyzja o odbudowie Pałacu Saskiego i "przywróceniu dawnego blasku Placowi Piłsudskiego", jest decyzją jeszcze z okresu, gdy był prezydentem Warszawy.

Można powiedzieć, że mamy dwie nauczki. Jedna jest taka, iż w Polsce proces inwestycyjny musi być skrócony - bo naprawdę praca od początku trwała energicznie i finalizuje się w postaci podpisania umowy dopiero dzisiaj, czyli już po latach. I nauczka numer dwa, że jak się ktoś przy czymś mocno uprze, a my bardzo się upieraliśmy, to uda się to zrealizować nawet przy olbrzymich przeszkodach prawnych- dodał prezydent.

Naczelny architekt miasta Michał Borowski powiedział, że Pl. Piłsudskiego i Pałac Saski "świadczą o historii nie tylko Warszawy, ale i całego kraju już od kilkuset lat".

Pałac Saski, wzniesiony w 1724 r. w wyniku rozbudowy pałacu Morsztynów i przebudowywany w XIX i XX w., został zniszczony w czasie II wojny światowej. Po wojnie zachował się jedynie, położony na Osi Saskiej, fragment kolumnady pałacowej z Grobem Nieznanego Żołnierza.

W maju 1998 r., rada Warszawy podjęła uchwałę, w której wyrażono wolę odtworzenia historycznej zabudowy zachodniej części placu Piłsudskiego.

Nowe Krakowskie Przedmieście ma być miejscem głównie dla spacerowiczów i turystów. Zgodnie z planami, jezdnia zostanie zwężona do siedmiu metrów, czyli dwóch pasów ruchu. Piesi będą mieć do dyspozycji bulwary o szerokości nawet 10 metrów, wyłożone płytami granitowymi, w których będą umieszczone reprodukcje obrazów Canaletta; znajdzie się też miejsce na ławki oraz ogródki kawiarniane.

Całkowicie zlikwidowane zostaną miejsca parkingowe. Postój będzie możliwy tylko przed kościołami, hotelem Bristol, pałacem Staszica oraz na Pl. Bernardyńskim. Po remoncie Krakowskie Przedmieście otrzyma również stylizowane latarnie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)