Trwa ładowanie...
d2gtnsl

Podpisano porozumienie w sprawie bazyliki?

Znikną spod bazyliki? (AFP)
We wtorek nad ranem w Betlejem zawarte zostało porozumienie, umożliwiające zniesienie izraelskiej blokady Bazyliki Narodzenia Pańskiego oraz wyprowadzenia ze świątyni ukrywających się tam od miesiąca Palestyńczyków. Informację o porozumieniu podały palestyńskie źródła - w tym mer Betlejem Mohammed al-Madani. Izrael oświadczył, że nie ma pełnego porozumienia w tej sprawie.

d2gtnsl
d2gtnsl

Rzecznik prasowy izraelskiej armii, podpułkownik Olivier Rafowitz powiedział, że porozumienie w sprawie zakończenia oblężenia Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem jest bardzo bliskie. _ Kończymy rozmowy o ostatnich szczegółach i mamy nadzieję, że kryzys zostanie rozwiązany w sposób pokojowy_ - powiedział rzecznik.

Tymczasem izraelscy żołnierze zaczęli się wycofywać z rejonu bazyliki. Opuścili już otaczające świątynię budynki, zaczęli też demontować wielki dźwig, ustawiony obok jako punkt obserwacyjny. Żołnierze nie przeszkadzają też zachodnim pacyfistom, którzy zbliżyli się do zabudowań.

Z pierwszych danych wynika, że porozumienie, wynegocjowane przez dyplomatów amerykańskich i europejskich, przewiduje ekstradycję do Włoch 13 Palestyńczyków. 26 Palestyńczyków zostanie skierowanych do Gazy. Pozostałe osoby, przebywające w Bazylice, będą mogły swobodnie wrócić do domów.

Do ostatecznego uzgodnienia pozostało jednak jeszcze kilka szczegółów - podają źródła, cytowane przez agencje. Układ został już jednak zaaprobowany przez samego Jasera Arafata. _ Arafat zgodził się by 13 osób pojechało do Włoch a 26 - do Gazy_ - twierdzi Palestyńczyk, cytowany przez agencję Reutersa. Strona palestyńska w dalszym ciągu jednak musi uzyskać ostateczną zgodę Włoch na przyjęcie wydalanej z Betlejem trzynastki najbardziej poszukiwanych przez Izrael działaczy palestyńskich.

d2gtnsl

Izrael oświadczył, że nie ma jeszcze zgody Włoch na przyjęcie 13 deportowanych Palestyńczyków. Włoski wicepremier Gianfranco Fini powiedział w poniedziałek, że w tej sprawie nie wpłynęła żadna oficjalna prośba, a włoski rząd nie zgodził się dotąd na przyjmowanie ludzi oskarżonych o działalność terrorystyczną. Włochy czekają na opinię władz Unii Europejskiej w tej sprawie.

Jak pisze Reuters, w samej Bazylice we wtorek znajdować się mieli przedstawiciele palestyńskich służb bezpieczeństwa, na miejscu finalizujący szczegóły techniczne porozumienia, zakładającego również oddanie całej broni przez osoby, ukrywające się w świątyni. Zdaniem palestyńskich źródeł, kościół najpierw opuści prawdopodobnie grupa, która ma wyjechać do Włoch. To samo źródło odmówiło potwierdzenia informacji, jakoby 26 osób, odsyłanych do Gazy, miało zostać osadzonych tam w areszcie.

Porozumienie prowadzić ma do przełamania impasu, jako powstał w rejonie Bazyliki a także - wycofania wojsk izraelskich z miasta.

Wg źródeł palestyńskich, na terenie Bazyliki znajduje się 123 Palestyńczyków i 30 osób duchownych: 26 zakonników i 4 zakonnice.

Porozumienie betlejemskie - jeśli palestyńskie informacje zostaną potwierdzone - zbiegnie się w czasie z planowanym na wtorek spotkanie w Waszyngtonie premiera Izraela Ariela Szarona z prezydentem USA George W.Bushem. (PAP/IAR, reb)

d2gtnsl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gtnsl
Więcej tematów