Trwa ładowanie...
04-09-2014 15:27

Podpisano oficjalną umowę - Wilno miastem partnerskim Wrocławia

Wilno miastem partnerskim Wrocławia. Umowę o współpracy w czwartek podpisali podczas uroczystej sesji Rady Miasta mer stolicy Litwy oraz prezydent Wrocławia.

Podpisano oficjalną umowę - Wilno miastem partnerskim WrocławiaŹródło: twitter.com/BiuroPrasoweUMW
d3k10q2
d3k10q2

W czwartek, 4 września, o godzinie 12:00 podczas uroczystej sesji Rady Miasta Wrocławia włodarze miast - Arturas Zuokas i Rafał Dutkiewicz - podpisali umowę o współpracy Wrocławia i Wilna. Wilno jest piętnastym miastem partnerskim stolicy Dolnego Śląska.

Uroczystość podpisania dokumentu współpracy poprzedziła debata w budynku IX Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu z udziałem mera i wicemera Wilna - Arturasa Zuokasa i Jarosława Kamińskiego - oraz prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza. Włodarze dyskutowali o wymiarze współpracy, wspólnych celach oraz zagrożeniach.

Rafał Dutkiewicz podkreślił, że ważne jest partnerstwo w "trójkącie" - Wrocław, Wilno i Lwów. Od dnia dzisiejszego te miasta mają wzajemne umowy partnerskie. W odniesieniu do wspólnej pracy na rzecz bezpieczeństwa we Wschodniej Europie, samorządowcy zgodnie mówili, że przyszłość należy budować w oparciu o struktury międzynarodowe, w jakich znajduje się zarówno Polska i Litwa.

Jarosław Kamiński, wicemer Wilna, zauważył jednak, że państwa europejskie "przespały" początek konfliktu na Ukrainie. Jego zdaniem, Europa od dłuższego czasu "bawi się w rewolucje", nie do końca rozumiejąc fundamentalne różnice między demokracją tłumu a demokracją ukształtowaną, taką jaką można dostrzec w państwach Zachodu. Zaznaczył także rolę młodych ludzi w kształtowaniu się elit w krajach dawnego bloku komunistycznego.

d3k10q2

Pytany o kompetencje włodarzy miast, Arturas Zuokas opowiedział, że wiek XXI powinien upłynąć pod ich dyktandem i przewodnictwem. Jego zdaniem, wielkim atutem samorządowców jest bliskość z wyborcami, która w przypadku władzy centralnej, polityków na szczeblach krajowych jest mniej dostrzegalna.

- Władze miast powinny mieć większe kompetencje w możliwościach decydowania o bezpieczeństwie mieszkańców oraz mieć znaczący wpływ na gospodarowanie pieniędzmi pochodzącymi z podatków - dodał Zuokas.

Na koniec debaty zapytano włodarzy miast, w jakich dziedzinach odbywać się będzie współpraca między Wrocławiem a Wilnem. Mer stolicy Litwy odpowiedział, że przede wszystkim celem będzie zwiększenie istniejących możliwości, współpraca w dziedzinie innowacji i nowych technologii, pomoc Wilna w realizacji Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz stworzenie lepszej łączności między mieszkańcami obu miast.

Wilno jest 15. miastem partnerskim Wrocławia. Umowy o współpracy stolica Dolnego Śląska podpisała dotychczas m.in. z Toronto, Dreznem, Lwowem czy Hradcem Kralove.

d3k10q2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k10q2
Więcej tematów