Podpisanie protokołu o polsko-rosyjskiej współpracy kulturalnej
Wspólną organizację wydarzeń artystycznych - m.in. wystaw, koncertów i festiwali - oraz międzyuczelnianą wymianę kadry naukowej i studentów zakłada m.in. protokół o polsko-rosyjskiej współpracy kulturalnej. Dokument podpisali w czwartek w Warszawie minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski oraz szef rosyjskiej Federalnej Agencji ds. Kultury i Kinematografii Michaił Szwydkoj.
23.11.2006 | aktual.: 23.11.2006 13:57
Minister Ujazdowski podkreślił, że podpisany w czwartek protokół określa przedsięwzięcia kulturalne, które Polska i Rosja będą wspólnie realizować w najbliższych latach.
Zgodnie z dokumentem, Polska i Rosja mają kontynuować projekty zapoczątkowane w trakcie trwania Sezonu Rosyjskiego w Polsce i Sezonu Polskiego w Rosji. Będzie zatem więcej wydarzeń towarzyszących obu sezonom - w Polsce i w Rosji.
Pierwsze imprezy związane z Sezonem Rosyjskim w Polsce miały miejsce już w listopadzie 2004 roku, jego kulminacja przypadła na marzec 2005 roku. We wrześniu 2005 roku sezon zakończył się, ale imprezy ciągle się odbywają. W marcu 2006 roku w warszawskim kinie Kultura odbył się np. cykl filmów "Polska-Rosja. Nowe spojrzenie", o dzisiejszej Polsce i Rosji widzianych oczami najmłodszego pokolenia filmowców z obydwu krajów.
Sezon Polski w Rosji rozpoczął się natomiast w marcu 2005 roku, zakończył w grudniu 2005 r. Wydarzenia mu towarzyszące ciągle trwają. Na grudzień zaplanowano m.in. występy Teatru Montownia z Warszawy ze spektaklem "Zabawa" Sławomira Mrożka w Muzeum Puszkina w Moskwie.
Obydwa kraje mają wspierać współpracę między teatrami, szczególnie pomiędzy Teatrem Narodowym i teatrami państwowymi w Moskwie i Sankt Petersburgu.
W protokole jest także mowa o wzajemnej pomocy polskim i rosyjskim uczestnikom festiwali muzycznych, m.in. Festiwalu "Warszawska Jesień" i Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów im. F. Chopina w Moskwie.
Na wsparcie wspólnych działań mogą liczyć również narodowe biblioteki w Polsce i w Rosji. Protokół przewiduje współpracę w dziedzinie kinematografii oraz szkolnictwa artystycznego, m.in. międzyuczelnianą wymianę kadry naukowej i studentów obydwu krajów.
Polska i Rosja zobowiązały się też do współpracy pomiędzy instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za ochronę i konserwację dziedzictwa kultury oraz współpracy muzeów.
W 2007 roku planowane są m.in. organizacja Festiwalu Kultury Rosyjskiej w Gdańsku oraz Festiwalu Kultury Polskiej w Kaliningradzie. Polska ma też zaprezentować w Moskwie i Sankt Petersburgu wystawę zorganizowaną przez Zamek Królewski w Warszawie "Za Ojczyznę i Naród. 300 lat Orderu Orła Białego".
Wspólnym projektem, zaplanowanym na 2007 rok, jest seria koncertów orkiestry składającej się ze studentów akademii muzycznych z Polski i Rosji. Młodzi artyści wystąpią m.in. w Warszawie, Moskwie, Sankt Petersburgu i Brukseli.
Minister Ujazdowski wręczył też w czwartek Szwydkojowi złoty medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" - najwyższe polskie odznaczenie w dziedzinie kultury.
Wręczając Szywdkojowi medal Ujazdowski nazwał go "przyjacielem Polski" i "człowiekiem, któremu Polska zawdzięcza ożywienie relacji polsko-rosyjskich w strefie kultury".
Szwydkoj, dziękując za uhonorowanie go polskim medalem, podkreślił też, że współczuje polskim rodzinom górników, którzy zginęli w kopalni "Halemba".
Michaił Szwydkoj - profesor teatrologii - jest reżyserem, a także popularyzatorem polskiego teatru w Rosji. W czasie pełnienia funkcji ministra kultury Federacji Rosyjskiej doprowadził do ożywienia kontaktów pomiędzy Polską a Rosją. W lipcu 2000 roku z ramienia rządu rosyjskiego uczestniczył w ceremonii otwarcia cmentarza polskich oficerów w Katyniu.