Podłączasz ładowarkę na noc? Natychmiast przestań. Ekspert ostrzega
Podłączanie telefonu komórkowego do ładowarki na całą noc okazuje się szalenie niebezpieczne. Strażak odpowiada, co jest największym zagrożeniem. Istnieje nawet ryzyko wybuchu. Okazuje się, że to dotyczy też innych sprzętów.
08.04.2024 11:54
Wielu z nas ma zwyczaj podłączania całego swojego elektronicznego sprzętu do ładowania tuż przed pójściem spać. Szczególnie telefon komórkowy, który często służy nam również jako budzik, zawsze jest pod ręką.
Eksperci nieustannie przypominają, że taki nawyk może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Nie chodzi tylko o praktyczne aspekty, takie jak skrócenie żywotności baterii, ale również o kwestie związane z ochroną środowiska.
Jeśli pozostawimy telefon podłączony do prądu na kilka godzin, bateria szybciej się zużyje. Najlepiej odłączyć ładowarkę, gdy poziom naładowania osiągnie 100 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie ładuj telefonu w nocy. Dlaczego? Mamy odpowiedź
Jeśli będziemy przestrzegać tej zasady, nie będziemy musieli szybko wymieniać baterii w naszym telefonie. Oszczędzimy w ten sposób nie tylko pieniądze (nowe baterie są dość kosztowne), ale również przyczynimy się do zmniejszenia ilości elektrośmieci.
Nie powinniśmy ładować telefonu w nocy również z innego powodu - może dojść do pożaru.
- Urządzenie się nagrzewa. Trzeba brać pod uwagę możliwość pojawienia się ognia, szczególnie jeśli telefon przykryty będzie pościelą. Istnieje też ryzyko wybuchu - ostrzega młodszy brygadier Artur Lauda, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej m. st. Warszawy w rozmowie z Wirtualną Polską.
Ekspert zwraca uwagę, że do pożaru podczas ładowania telefonu może dojść z różnych przyczyn - nieprawidłowej instalacji elektrycznej, zużytej lub uszkodzonej ładowarki, a także niesprawnego telefonu. Zawsze istnieje ryzyko, że możemy mieć do czynienia z wyeksploatowanymi lub niewłaściwie wyprodukowanymi elementami tego połączenia.
Nie chodzi tylko o telefon. Iskra może pojawić się również w innych urządzeniach zasilanych elektrycznie, nawet jeśli wtyczka jest tylko włożona do gniazdka, a urządzenie jest wyłączone.
Niebezpieczna także hulajnoga
- Elektronika zużywa się. Na przykład bateria w elektrycznej hulajnodze podczas eksploatacji pojazdu na nierównych drogach może być poddawana wstrząsom, ulegać uszkodzeniom i odkształceniom. Dlatego też z ostrożnością pochodzić trzeba do miejsca przechowywania hulajnogi. Większość z nas trzyma swoje pojazdy na klatce lub w piwnicy. Na ogół przepisy wspólnoty nie zakazują tego. Trzeba jednak wykazać przy tym dużą ostrożność - mówi Wirtualnej Polsce Artur Lauda.
Wszystkie urządzenia mobilne zasilane elektrycznie powinniśmy ładować w ciągu dnia, kiedy mamy nad nimi kontrolę. Dlatego też warto pamiętać o wyłączaniu z gniazdek domowej elektroniki, gdy opuszczamy mieszkanie, szczególnie jeśli planujemy dłuższą nieobecność.