Podejrzany biznesmen niepoczytalny?
Prokuratura Okręgowa w Kielcach wszczęła
śledztwo w sprawie złożenia ewentualnie fałszywych oświadczeń
lekarskich, wydanych przez biegłych psychiatrii biznesmenowi
Kazimierzowi K., podejrzanemu o oszustwa na wielką skalę -
poinformował rzecznik prokuratury Bogdan Karp.
Kazimierz K. będzie przesłuchany w tej sprawie w charakterze świadka; oskarżonymi mogą być lekarze - zaznaczył Karp.
Kielecka Prokuratura Okręgowa na polecenie Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie zbada rozbieżności w opiniach psychiatrycznych, dotyczących Kazimierza K. Po stwierdzeniu przez biegłych niepoczytalności biznesmena Sąd Okręgowy w Kielcach umorzył jego sprawę i skierował go na leczenie w szpitalu psychiatrycznym. Biegli w swych opiniach orzekli wprawdzie zgodnie niepoczytalność K., lecz różnili się w diagnozach.
W obecnym postępowaniu badane mają być też opinie wydane w dziewięciu innych śledztwach dotyczących Kazimierza K., w których także stwierdzono u niego niepoczytalność.
Zainteresowanie prokuratury tą sprawą wyniknęło z doniesienia posła Zbigniewa Nowaka (niezrzeszony). Zwrócił on uwagę prokuratury na rozbieżność między opinią ordynatora oddziału obserwacji sądowo-psychiatrycznej szpitala przy areszcie śledczym na Montelupich w Krakowie Stanisława Teleśnickiego a opiniami innych biegłych.
Teleśnicki powiedział, że w sprawie Kazimierza K. "opinie były jednobrzmiące, bo co do choroby nikt nie ma wątpliwości, są tylko różnice co do nazewnictwa". To, czy pacjentowi rozpozna się schizofrenię, czy psychozę schizoafektywną jest, w znaczeniu orzeczniczym, dokładnie tym samym - dodał.
Według niego, "problem z panem K. polega na tym, że należy on do grona osób chorych psychicznie, które są wykorzystywane przez zorganizowane grupy przestępcze".
Przypadek Kazimierza K. Teleśnicki opisał w pracy "Chory psychicznie w grupie przestępczej", której jest współautorem. Można tam przeczytać m.in., że "przestępczość grupowa oraz zorganizowana coraz częściej wykorzystuje osoby chore psychicznie do działań przestępczych". Wnioski wskazują na "konieczność stworzenia w stosunku do osób chorych psychicznie, które znalazły się w konflikcie z prawem, sieci opieki psychiatrycznej, socjologicznej i społecznej".