Trwa ładowanie...
d6v3brs
TVP

Podczas fali upałów zużywamy więcej wody. Róbmy to racjonalnie

Jak zaleca Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, mieszkańcy Michałowic, podkrakowskiej gminy, przez większą część upalnego weekendu nie powinni podlewać wodą z kranów ogródków, napełniać basenów czy myć samochodów. Także w Tarnowie i okolicach miejskie wodociągi zanotowały spore zużycie wody przez mieszkańców. Tam jednak mogą jedynie pojawić się drobne problemy z ciśnieniem wody.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podczas fali upałów zużywamy więcej wody. Róbmy to racjonalnie
(Fotolia, Fot: Pixelot)
d6v3brs

Zdaniem Stanisława Brosia, prezesa Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych, woda z kranów nie powinna być zużywana do podlewania ogródków czy mycia samochodów, do tego powinna służyć deszczówka. W przeciwnym wypadku może zabraknąć wody do ważniejszych potrzeb.

- Już 2 lata temu sytuacja zaistniała, że wody zabrakło, bo mieszkańcy zużywali ją nie do tych celów, co trzeba - podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków prezes Stanisław Broś.

Stanisław Broś dodaje, że mieszkańcy powinni się szczególnie ograniczyć z użyciem wody kranów w określonych godzinach: od 6 rano do 12 oraz od 14 do 22.

d6v3brs

Zapowiadana fala upałów dopiero przed nami, ale padają już pierwsze rekordy z tym związane. Do kranów mieszkańców Tarnowa i regionu już wczoraj popłynęło prawie dwa razy więcej wody niż w normalny dzień.

- W dniu wczorajszym pobór wody był najwyższy od 3 lat. Mamy jednak duże rezerwy wody, biorąc pod uwagę wydajność ujęć tarnowskich jak i rezerwy w zbiornikach - przyznaje prezes tarnowskich wodociągów Tadeusz Rzepecki.

Drobne problemy z ciśnieniem wody mogą się jednak pojawić w okolicach Tarnowa wieczorami - kiedy mieszkańcy podlewają ogródki. A rekordowe temperatury zapowiadane są na wtorek i środę, kiedy słupek rtęci może nawet przekroczyć 36 stopni Celsjusza. Tarnowski rekord wszechczasów sprzed prawie 100 lat to 38,2 stopnia Celsjusza, a niewiele mniej było dwa lata temu bo 37,9 stopnia Celsjusza - i to w cieniu!

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d6v3brs

Podziel się opinią

Share
d6v3brs
d6v3brs