Trwa ładowanie...
dfdraq2
02-07-2004 13:30

Podatnik może słuchać skarbówki

Indywidualne wykładnie przepisów wydane przez urzędy skarbowe dla podatników będą wiążące i podatnik nie poniesie konsekwencji za zastosowanie się do nich nawet, jeśli okażą się błędne. Takie rozwiązanie znalazło się w ustawach o swobodzie działalności gospodarczej i przepisach wprowadzających, nad którymi zakończył prace parlament. Teraz obie ustawy trafią do podpisu do prezydenta.

dfdraq2
dfdraq2

Ustawy wprowadzają wiele ułatwień w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Nowe przepisy ograniczają czas kontroli w firmach - do czterech tygodni w firmach średnich i małych, a do ośmiu w dużych. Przepisy przewidują, że jednocześnie nie będzie można prowadzić więcej niż jednej kontroli w firmie z wyjątkiem kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej umożliwia rejestrację działalności drogą elektroniczną, likwiduje niemal wszystkie zezwolenia i wprowadza ogólny rejestr firm dostępny dla każdego.

Małgorzata Okońska-Zaremba, wiceminister gospodarki, podkreśliła, że jeden z najważniejszych przepisów o wiążącej wykładni urzędów skarbowych dotyczy nie tylko przedsiębiorców, ale wszystkich podatników. Jeśli więc podatnik zwróci się do Urzędu Skarbowego o interpretację danych przepisów i ją otrzyma na piśmie, to właśnie ta interpretacja go obowiązuje, bez względu na ewentualne zmiany interpretacji. Nie poniesie też związanych z tym konsekwencji finansowych.

Przewodnicząca Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Henryka Bochniarz podkreśliła, że są to ustawy przygotowane przez rząd we współpracy z przedsiębiorcami i będą one dla polskiej przedsiębiorczości korzystne.

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj