Podatek cukrowy. Nowy podatek wejdzie w życie od 1 stycznia 2021 roku
W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów nakładającą m.in. podatek na napoje słodzone, ale nie tylko. Przeczytaj, czego jeszcze dotyczy ten dokument.
Z początkiem 2021 roku wejdzie w życie podatek cukrowy, który wprowadza zmiany w różnych przepisach związanych z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Podatek cukrowy dotyczyć ma nie tylko producentów napojów słodzonych, ale także sprzedaży napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml, tzw. "małpki".
Prezydent w czwartek podpisał Ustawę. Nowy podatek oraz opłata od tzw. małpek wejdą w życie od początku 2021 roku.
Rządzący przekonują, że nowa danina ma na celu zmianę nawyków żywieniowych Polaków, to jednak opłatę będą musieli uiścić producenci stosujący cukier w swoich produktach. Producenci napojów słodzonych od 1 stycznia 2021 roku będą mieli obowiązek odprowadzania tzw. podatku cukrowego.
Podatek cukrowy. Co to za opłata?
Podatek cukrowy, czyli dodatkowa opłata od słodzonych napojów i alkoholu sprzedawanego w małych opakowaniach. W skład podatku ma wchodzić opłata stała i zmienna. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, a dodatek to 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej. Opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju.
W przypadku niedokonania rzeczonych opłat w terminie naczelnik urzędu skarbowego będzie zobowiązany ustalić, w drodze decyzji, dodatkową opłatę (opłatę sankcyjną). Opłata cukrowa oraz sankcja finansowa za jej nieuiszczenie w terminie będą stanowić przychód NFZ (w 96,5 proc.) oraz dochód budżetu państwa (w 3,5 proc.).
Z kolei wpływy z opłaty dotyczącej napojów alkoholowych w opakowaniach jednostkowych o ilości nominalnej napoju nieprzekraczającej 300 ml oraz sankcji finansowych za jej nieuiszczenie w terminie będą stanowić w 50 proc. dochód gmin, na terenie których jest prowadzona sprzedaż napojów alkoholowych, a 50 proc. przychód Narodowego Funduszu Zdrowia.
Podatek cukrowy. Nowa opłata miała wejść w życie jeszcze w 2020 roku
Pierwszy raz temat podatku na agendzie pojawił się pod koniec 2019 roku. W lutym prace nad daniną znacznie przyspieszyły i szybko przeszły przez Sejm. Miesiąc później z nowym podatkiem nie zgodził się jednak Senat. Planowanym terminem wejścia w życie ustawy był 1 lipca 2020 roku.
W międzyczasie Polskę i świat sparaliżowała pandemia koronawirusa. W związku z tym, że skutki gospodarcze wywołane przez COVID-19 były w tamtym okresie trudne do oszacowania, rząd zdecydował się "zawiesić" prace nad nowym podatkiem. W lipcu ówczesny wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował, że Sejm zajmie się ustawą ponownie, uwzględniając postulaty środowisk biznesowych.
W czwartek 27 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, a zawarte w niej regulacje mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.