Trwa ładowanie...
d1zak4y
TVP

Pod Tatrami rozpoczął się sezon na... kleszcze

Niemal codziennie do zakopiańskiego szpitala zgłaszają się osoby, które wymagają fachowego usunięcia kleszcza. Zaleca się samodzielnie tego nie robić - lekarze bowiem potrafią fachowo usunąć kleszcza z naszej skóry - mają odpowiednie do tego narzędzia.
Share
Kleszcze oprócz boreliozy mogą przenosić także inne choroby m.in. kleszczowe zapalenie mózgu
Kleszcze oprócz boreliozy mogą przenosić także inne choroby m.in. kleszczowe zapalenie mózguŹródło: Fotolia
d1zak4y

Dr Jerzy Toczek z zakopiańskiego szpitala podkreśla, że samodzielne, tradycyjne próby usunięcia kleszcza nie są dobrym rozwiązaniem.

- Domowe sposoby często są nieprawidłowe. Nie wolno usuwać kleszcza na własną rękę. Nie wolno smarować maściami, zlewać spirytusem. Należy zgłosić się po fachową pomoc. Szalenie istotne jest to co dzieje się w obrębie miejsca na skórze ukąszonego przez kleszcza - wyjaśnia w rozmowie z Radiem Kraków dr Jerzy Toczek.

Lekarze podkreślają, że konsultacja lekarska jest bardzo ważna. Zdarza się bowiem, że ukąszenie przez kleszcza może mieć fatalne skutki dla naszego zdrowia. - Gdy pojawi się obrzęk, rumień, powiększenie węzłów chłonnych, należy rozpocząć terapię antybiotykową. Nawet po tej kuracji też trzeba utrzymać kontakt ze swoim lekarzem, który zleci badania immunologiczne sprawdzające, czy nie jesteśmy zarażeni boreliozą - dodaje dr Toczek.

Szacuje się, że w Polsce żyje około 20 gatunków kleszczy i część z nich jest właśnie nosicielami boreliozy. Na Podhalu kleszczy zazwyczaj jest znacznie mniej niż w innych regionach kraju, ale ostatnie ciepłe dni spowodowały że i tutaj pojawiło się sporo tych pajęczaków.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d1zak4y

Podziel się opinią

Share
d1zak4y
d1zak4y
Więcej tematów