PolskaPod mostem, czy w pałacu - czyli, gdzie chcemy mieszkać?

Pod mostem, czy w pałacu - czyli, gdzie chcemy mieszkać?

(inf.własna)

29.01.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

12% polskich gospodarstw domowych planuje kupno mieszkania, a 10% myśli o budowie własnego domu - wynika z raportu o apetytach mieszkaniowych Polaków analityków Claritas Polska. Informacje zaczerpnięto z bazy danych stworzonej na podstawie wypowiedzi 1,2 mln polskich rodzin, które wypełniły Ogólnopolski Kwestionariusz Produktów i Usług.

Według danych zebranych przez Claritas Polska najwięcej osób planujących kupno mieszkania znajduje się w województwach: zachodniopomorskim (14%), lubuskim (14%), warmińsko-mazurskim oraz na południu Polski w województwach: opolskim (13%) i dolnośląskim (13%).

Amatorów mieszkania we własnym domu częściej można spotkać w Polsce południowej, a w szczególności w województwach: małopolskim (20%) i podkarpackim (19%). Na taki stan rzeczy wpływa prawdopodobnie tradycja stawiania domu przekazywana z dziada pradziada przy równoczesnym słabym rozwoju budownictwa spółdzielczego na tych terenach. Można się też domyślać się, że ponieważ rejony wyżynne i górskie są chętnie odwiedzane przez turystów, rozwój budownictwa jest tam stymulowany przez popyt na miejsca noclegowe.

Często decyzja o budowie domu lub mieszkania zależy od liczby osób w rodzinie. Jedynie 17% osób myślących o kupnie mieszkania to osoby samotne. Rodziny posiadające 1 lub 2 dzieci stanowią połowę zainteresowanych poprawieniem warunków mieszkaniowych. W dużych rodzinach (5 lub więcej osób) takie plany nie są również częste (16%). Można to tłumaczyć trudną sytuacją finansową tych rodzin.

Z kolei zamożne rodziny wielodzietne preferują budowę większego lokum, jakim jest dom. Budowę domu planują głównie osoby o wysokim statusie społecznym i zawodowym, w dobrej sytuacji materialnej. Co czwarty Polak planujący budowę domu to osoba z wyższym wykształceniem. Są to najczęściej pracownicy wolnych zawodów, przedsiębiorcy oraz właściciele firm.

Również wiek warunkuje zainteresowanie tym tematem. Chęć kupna mieszkania lub budowy domu deklarują przeważnie osoby, które nie ukończyły 29 lat, ale zamiar ten odkładają na co najmniej rok. Osoby starsze, powyżej 50 roku życia, jeżeli już planują budowę domu to w stosunkowo bliskiej perspektywie np. 1 roku. Są to Polacy o wysokich dochodach - minimum 4 tys. zł miesięcznie na gospodarstwo domowe. (an)

budownictwomieszkanieraport
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)