Poczta Polska dostała grunty i budynki
Sejm przyjął w czwartek ustawę uwłaszczającą
Pocztę Polską na zarządzanych przez nią nieruchomościach. Ustawę
poparło 380 posłów, czterech wstrzymało się od głosu, nikt nie
głosował przeciw.
Projekt ustawy zgłosiła sejmowa komisja infrastruktury. Zgodnie z przyjętą ustawą, grunty Skarbu Państwa, będące 5 grudnia 1990 roku w posiadaniu i zarządzie przedsiębiorstwa Polska Poczta, Telegraf i Telefon i pozostające w posiadaniu Poczty Polskiej 1 stycznia 2005 roku, mają stać się z dniem 1 stycznia 2006 roku przedmiotem użytkowania wieczystego Poczty Polskiej.
Budynki, budowle i inne urządzenia znajdujące się na tych gruntach mają stać się nieodpłatnie własnością Poczty Polskiej.
Jak powiedział w środę w Sejmie poseł sprawozdawca Bolesław Bujak (PSL), chodzi tu o nieruchomości formalnie pominięte przy podziale przedsiębiorstwa Polska Poczta, Telegraf i Telefon.
Większość z nich jest zabudowana, prowadzona jest tam działalność Poczty, przeprowadzane są remonty i ponoszone są nakłady na inwestycje - tłumaczył Bujak.
Przedstawiciele klubów poselskich w środę zgodnie poparli projekt tej ustawy. Zdaniem Elżbiety Pieli-Mielczarek (SLD), Poczta Polska stoi przed koniecznością restrukturyzacji i niebawem będzie musiała sprostać silnej konkurencji. Przedtem jednak trzeba uregulować wszelkie sprawy własnościowe, co właśnie ma ułatwić przyjęty projekt.
Tadeusz Jarmuziewicz (PO) powiedział w środę, że projekt ustawy poprzedza czekającą Pocztę komercjalizację.
Jest to krok w kierunku uporządkowania sytuacji majątkowej przedsiębiorstwa przed komercjalizacją - dodał. Jego zdaniem, nie mają podstaw zastrzeżenia, że projekt jest niedozwoloną pomocą państwa dla przedsiębiorstwa.