Pochód weteranów w Mińsku z okazji Dnia Zwycięstwa
Z okazji Dnia Zwycięstwa ulicami Mińska
przeszedł pochód weteranów II wojny światowej. W pierwszym szeregu
szedł prezydent Aleksander Łukaszenka wraz z bohaterami Związku
Radzieckiego
W przemówieniu pod pomnikiem na Placu Zwycięstwa prezydent Łukaszenka mówił o wkładzie Białorusi w rozgromienie faszyzmu, okupionym życiem co trzeciego obywatela, oraz o współczesnych "próbach zbrojnych ingerencji w sprawy suwerennych państw" i o naciskach medialnych na jego kraj.
Podkreślił, że w XXI wieku "dochodzi do rozszerzania wojskowych bloków i związków ze szkodą dla bezpieczeństwa innych państw", a "amatorzy pobrzękiwania szabelką wyobrażają sobie, że są wykonawcami sędziów planety".
Budowniczy nowego ładu światowego bezlitośnie depczą podkutymi butami kraje, które nie chcą podporządkować się ich samowoli. A jeśli zbrojna ingerencja jest niemożliwa, próbują zniszczyć niezależne państwo od wewnątrz - oświadczył prezydent Łukaszenka.
Powiedział, że przed marcowymi wyborami prezydenckimi Białoruś została poddana najdzikszemu naciskowi informacyjnemu z zewnątrz, który trwa do tej pory. Jednak Białorusini zwarli szeregi i dokonali samodzielnego wyboru na rzecz pokoju, stabilności i rozkwitu - oświadczył.
Zaznaczył, że w ostatnich dziesięcioleciach trwają próby fałszowania historii II wojny światowej, pomniejszenia roli radzieckiego narodu w rozgromieniu nazistowskich Niemiec. Powinniśmy zdecydowanie się temu przeciwstawić - podkreślił.
W pochodzie, który przeszedł od Placu Październikowego do Placu Zwycięstwa, gdzie złożono wieńce pod pomnikiem żołnierzy radzieckich i partyzantów, szło ponad 5 tys. osób.
Prócz weteranów szli przedstawiciele stołecznych dzielnic i zakładów pracy, zespoły folklorystyczne w strojach ludowych. U boku prezydenta szli jego dwaj synowie i wnuczka. Przebieg pochodu transmitowały na żywo wszystkie kanały państwowej telewizji.
Pochody i akademie z okazji Dnia Zwycięstwa organizowane są w całej Białorusi. W mińskich parkach odbywają festyny, na których wojsko częstuje żołnierską kaszą z tuszonką. Na głównych placach stolicy występują zespoły MSW, orkiestr wojskowych i różnych grup artystycznych. Wieczorem na Placu Zwycięstwa zaplanowano widowisko "światło i dźwięk", przedstawiające wiosenny sad jabłoni, mający symbolizować początek nowego życia w pokoju i radości.
Uroczystości zakończą salwy artyleryjskie w Mińsku oraz w twierdzy brzeskiej, której trwająca miesiąc obrona w 1941 roku przez garnizon Armii Czerwonej przeszła do legendy Wielkiej Wojny Ojczyźnianej Związku Radzieckiego.
Bożena Kuzawińska