Trwa ładowanie...
d3y0xo0

PO zwróciła się do prezydenta o zawetowanie ustawy ws. 500 plus

• PO chce, by prezydent zawetował ustawę ws. programu "Rodzina 500 plus"
• Partia Schetyny wysłała w tej sprawie pismo do KPRP
• PO zaprezentowała też spot, w którym zarzucili premier Beacie Szydło "wielkie oszustwo wyborcze"
• Platforma oczekuje, że Andrzej Duda podejmie inicjatywę ws. objęcia projektem wszystkich dzieci
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sławomir Neumann
Sławomir Neumann (Agencja Gazeta, Fot: Adam Stępień)
d3y0xo0

O zawetowanie ustawy ws. programu "Rodzina 500 plus" zwróciła się PO do prezydenta Andrzeja Dudy w piśmie, które jeszcze w piątek ma trafić do KPRP.

- Zgodnie z naszą zapowiedzią, dziś kierujemy pismo do pana prezydenta Andrzeja Dudy związane z przyjęciem tej niesprawiedliwej, wykluczającej 3 miliony dzieci z pomocy państwa ustawy "500 plus" przez PiS - powiedział szef klubu PO Sławomir Neumann.

Polityk przyznał, że ustawę musi jeszcze przyjąć Senat, który zajmie się nią na posiedzeniu rozpoczynającym się w piątek o godz.12.

d3y0xo0

- Ale znamy też realia i wiemy, że Senat najprawdopodobniej bez poprawek przyjmie tę ustawę i jeszcze dzisiaj trafi ona na biurko pana prezydenta. Z doświadczenia wiemy, że pan prezydent dość szybko podpisuje różne ustawy, które dostaje od prezesa Kaczyńskiego, więc trochę wyprzedzająco piszemy pismo proszące pana prezydenta Andrzeja Dudę, aby powstrzymał się z podpisaniem tej ustawy, przekazał ją jeszcze raz do Sejmu - powiedział Neumann.

PO chce, by Sejm "naprawił niesprawiedliwość", która - według polityków tej partii - znalazła się w ustawie wprowadzającej program "Rodziny 500 plus". - Tak, aby nie wykluczać 3 milionów dzieci, 1,8 mln rodzin z pomocy państwa w programie "500 plus" - zaznaczył szef klubu Platformy.

PO zamierza też przekazać prezydentowi własny projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, który zakłada objęcie 500-złotowym dodatkiem wszystkich dzieci w Polsce. - Także pan prezydent Andrzej Duda wielokrotnie mówił o tym, że nie wolno dzielić Polaków, nie wolno dzielić dzieci, 500 złotych powinno być wsparciem na każde dziecko - powiedział Neumann.

Posłowie PO zaprezentowali też w piątek spot, w którym zarzucili premier Beacie Szydło "wielkie oszustwo wyborcze" w związku z 500 plus. W krótkim materiale filmowym przypomniano m.in. wypowiedzi Szydło, w których mówiła ona o "500 złotych na każde dziecko". Zestawiono je z komentarzami matki rozczarowanej tym, że jej syn Jaś nie otrzyma 500-złotowego świadczenia, ponieważ jest "pierwszym dzieckiem".

d3y0xo0

- Nie tylko Jaś i mama Jasia zostali oszukani, okłamano 3 miliony dzieci i 1,8 mln rodzin. Podzielono te rodziny, być może skłócono na lata rodziny, sąsiadów, znajomych, przyjaciół i inne osoby. Takiego kłamstwa wyborczego i takiego oszustwa jeszcze nie było - oceniła posłanka Platformy Maria Janyska.

Niewykluczone, że jeszcze w piątek Senat zakończy prace nad uchwaloną w czwartek przez Sejm ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Zakłada ona, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Program na ruszyć w kwietniu.

W zeszłym tygodniu klub PO złożył w Sejmie własny projekt ustawy o świadczeniu z tytułu wychowania i kształcenia dzieci, w którym postuluje objęcie 500-złotowym świadczeniem

d3y0xo0

Podziel się opinią

Share
d3y0xo0
d3y0xo0
Więcej tematów