"PO zamierza przesunąć media publiczne na margines"
Nie wiem, czy intencją PO jest prywatyzacja mediów publicznych, na pewno jest nią ich marginalizacja – mówił w "Salonie Politycznym Trójki" Jarosław Sellin, poseł niezrzeszony.
Salon Polityczny Trójki: W jakim kierunku pcha Polskę rząd premiera Tuska?
Jarosław Sellin: W jakim kierunku... No wydaje mi się, ze głównym motywem działania rządu Donalda Tuska wyrażanym w różnych wypowiedziach publicznych i zapowiedziach działań na przykład ustawowych jest szeroko pojęta modernizacja Polski i o to spór się toczy.
Czy w tym kierunku też rząd premiera Tuska pcha media publiczne, czy nie?
- Tutaj mam duże wątpliwości. Wiedziałem, że o to będę pytany, bo się tym zajmuję od lat. Otóż zasadniczy spór z Platformą Obywatelską dotyczy mediów publicznych. Myślę, że to jest w dużej mierze spór aksjologiczny. Pamiętając o tym, że zasadniczy trzon polityczny Platformy Obywatelskiej to są po prostu liberałowie, byli gdańscy liberałowie, to w myśleniu polskich liberałów zawsze to co jest prywatne jest lepsze od tego, co publiczne. Taki jest kanon myślenia liberalnego i w związku z tym na pewno liderzy Platformy Obywatelskiej mają problem ze zrozumieniem potrzeby istnienia mediów publicznych.
Jedną z ukrytych intencji tego, co się dzieje wokół mediów jest prywatyzacja mediów publicznych?
- Nie wiem czy prywatyzacja, ale obawiam się i wszystkie działania na to wskazują i te ustawowe, które już przeszły przez parlament i te zapowiadane, że jeśli nie prywatyzacja, to przynajmniej marginalizacja.
Ale po czym poznać, że intencją jest marginalizacja?
- Choćby po tym, że jeśli się na przykład zapowiada zniesienie abonamentu, a nie zapowiada żadnego innego systemu umożliwiającego mediom publicznym działanie misyjne i posiadanie środków na działanie misyjne, to znaczy że faktycznie dąży się do ich marginalizacji, bo one będą musiały po prostu, życie to wymusi, będą musiały zmniejszyć swój zakres oddziaływania.
Pojawiła się nowa nazwa: "Fundusz Misji Publicznej".
- Tak, przy czym że w ustawie, której jeszcze nie ma. Bo dwie przeszły już ustawy takie okołomedialne, natomiast w ustawie, której jeszcze nie ma, ale nad którą pracuje rząd, ma być zaproponowany nowy system finansowania mediów publicznych przez specjalny fundusz w miejsce abonamentu.