PolskaPO za utrzymaniem odpisu 1% podatku dla organizacji pozarządowych

PO za utrzymaniem odpisu 1% podatku dla organizacji pozarządowych

Platforma Obywatelska chce utrzymania odpisu
1% podatku dochodowego PIT na rzecz organizacji pożytku
publicznego i uproszczenia zasad tej formy wsparcia społeczeństwa
obywatelskiego - poinformowała liderka warszawskiej
listy PO Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wraz z inną warszawską kandydatką Platformy, Scholastyką Śniegocką, Gronkiewicz-Waltz spotkała się z przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Warszawie.

Organizacje pozarządowe - zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz - mają prawo do wsparcia, dlatego potrzebne jest sprawne funkcjonowanie Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz uproszczenie zasad odpisu 1% podatku.

Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że PO chce wprowadzić podatek liniowy, z czym wiąże się likwidacja ulg i zwolnień podatkowych. Podkreśliła, że dla spójności całego systemu podatkowego nie można tu tworzyć wyjątku dla organizacji filantropijnych.

Jednak - podkreśliła liderka warszawskiej PO - Platforma na nadzieję, że uproszczenie zasad odpisu 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego sprawi, że stanie się to powszechną praktyką wśród Polaków.

Według Gronkiewicz-Waltz wsparcie powinny otrzymywać te organizacje, które są autentycznie "zakotwiczone" w społeczności lokalnej. Potrzebna jest też - dodała - przejrzystość i jawność w relacjach władz lokalnych z organizacjami pozarządowymi, tak by nie powstawały nieformalne układy pomiędzy władzami, a wybranymi konkretnymi organizacjami.

Według PO, trzeba zwiększyć wpływ organizacji pozarządowych na stanowienie prawa, na przykład poprzez wprowadzenie instytucji wysłuchania, która dawałaby tym organizacjom możliwość przedstawienia na forum Sejmu swojego stanowiska wobec projektów ustaw.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych mówili podczas spotkania o konieczności wprowadzenia do Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013 programu operacyjnego wspierania organizacji pozarządowych.

Inny postulat to, by suma środków w Funduszu Inicjatyw Obywatelskich była równa kwocie uzyskiwanej z odpisu 1% podatku PIT. Jak przykład podano, iż w 2004 r. FIO dysponował sumą 30 mln zł, a z odpisu 1% uzyskano więcej pieniędzy.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych postulowali również wprowadzenie prostych i dostępnych mechanizmów konsultacji społecznych na każdym szczeblu, na którym podejmowane są decyzje tak, by przedstawiciele społeczności lokalnych mieli rzeczywisty wpływ na tworzenie prawa.

Według reprezentantów organizacji pozarządowych potrzebne jest też kontraktowanie przez państwo programów wieloletnich, a nie - jak do tej pory - zakrojonych na jeden rok, wzmocnienie edukacji obywatelskiej i danie organizacjom pozarządowym więcej czasu na konsultowanie projektów ustaw, niż obecne dwa dni.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)