PolskaPO wnioskuje o odrzucenie projektu PiS i Lewicy ws. podatku Belki

PO wnioskuje o odrzucenie projektu PiS i Lewicy ws. podatku Belki

Platforma Obywatelska wniosła o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektów PiS i Lewicy dotyczących zniesienia tak zwanego podatku Belki. Chodzi o podatek od oszczędności zgromadzonych na rachunkach bankowych.

19-procentowy podatek od odsetek z oszczędności i inwestycji kapitałowych płacą inwestorzy giełdowi, właściciele lokat bankowych oraz klienci funduszy inwestycyjnych.

Lewica oszacowała skutki budżetowe zniesienia podatku na 900 milionów złotych, a PiS, który złożył swój projekt później - na półtora miliarda złotych.

Występujący w imieniu Klubu Lewicy poseł Stanisław Stec powiedział, że ten ubytek można uzupełnić. Podkreślił, że wystarczy zwiększyć ściągalność zaległych podatków o 5% lub ograniczyć przyszłoroczną obniżkę podatku dochodowego od osób fizycznych.

Posłanka PiS Aleksandra Natalli-Świat przekonywała, że zniesienie podatku Belki ma pomóc osobom, które mają relatywnie niewielkie oszczędności. Zaproponowała, by w trakcie prac nad projektem ograniczyć tę ulgę do dochodów z oszczędności nie przekraczających pewnej kwoty. Przypomniała, że "podatek Belki" jest pobierany na przykład od odsetek z kont emerytów i rencistów, na które wpływają ich świadczenia z ZUS.

Krystyna Skowrońska z Platformy Obywatelskiej zarzuciła PiS-owi i Lewicy, że w ich projektach brakuje propozycji zrównoważenia wpływów do budżetu, a także, że ich projekty naruszają zasadę równości wobec prawa.

Posłanka wniosła o odrzucenie obu projektów nowelizacji ustawy o podatku dochodowym w pierwszym czytaniu. Uznała, że wprowadzenie proponowanych rozwiązań spowoduje, że inwestor giełdowy będzie inaczej traktowany niż osoba zarabiająca dzięki lokatom bankowym.

Kluby Lewicy i PiS wniosły o skierowanie projektów do dalszych prac w komisji finansów publicznych. Zniesienie podatku Belki zapowiadał przed wyborami poprzedni rząd, a także Platforma.

Obecnie rząd mówi tylko o obniżeniu stawki podatku i to dopiero za dwa lata.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)