Trwa ładowanie...
06-04-2012 11:14

Po świętach klub SLD spotka się z Donaldem Tuskiem

W czwartek po świętach wielkanocnych klub SLD spotka się z premierem Donaldem Tuskiem w sprawie reformy emerytalnej, później planuje złożyć w sejmie, zapowiadany od dawna, własny wniosek o referendum w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego.

Po świętach klub SLD spotka się z Donaldem TuskiemŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
duvt8ma
duvt8ma

Spotkanie z Tuskiem było planowane wcześniej na przedświąteczny czwartek, jednak ostatecznie zostało przesunięte o tydzień. Sojusz sprzeciwia się rządowym planom wydłużenia i zrównania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Chce, by to Polacy wyrazili zgodę na proponowane zmiany. SLD postuluje ponadto, by oprócz wieku, to staż pracy dawał prawo do przejścia na emeryturę.

- Cały czas zbieramy podpisy, mamy już ich ponad 400 tysięcy. Chcielibyśmy złożyć nasz wniosek w sejmie jeszcze przed kongresem SLD, który odbędzie się 28 kwietnia - powiedział rzecznik Sojuszu Dariusz Joński. Kongres SLD ma wybrać nowe władze partii.

Sojusz chce, by Polacy w referendum odpowiedzieli na dwa pytania: czy zgadzają się na wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia oraz czy zgadzają się, żeby kobieta z 35-letnim stażem pracy i mężczyzna z 40-letnim stażem pracy mieli prawo przejść na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Była prezes ZUS Anna Bańkowska wyjaśniła, że chodzi o to, by dać możliwość wyboru kryterium. - Część osób mogłaby przechodzić na emeryturę w oparciu o ustawowy wiek emerytalny, a ci z tym długim stażem pracy - bez względu na wiek, czyli de facto przed wiekiem emerytalnym. Chodzi o to, aby ludziom, którzy mają już długi staż pracy, a nie mają pracy i środków do życia dać prawo do wypracowanej przez nich emerytury - zaznaczyła Bańkowska.

duvt8ma

Zdaniem posłanki SLD, tego typu rozwiązania mają "same plusy". - Byłoby to zachętą do tego, by nie pracować na czarno czy na umowy śmieciowe - ludziom opłacałoby się mieć jak najdłuższy okres składkowy, po to, by po uzbieraniu tych lat przejść na emeryturę. Do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wpływałyby wyższe składki, FUS byłby w lepszej kondycji społecznej, państwo nie musiałoby do niego dopłacać - przekonywała Bańkowska.

Podczas spotkania z premierem politycy SLD chcą nie tylko przekonywać go, by zgodził się na przeprowadzenie referendum, oczekują też, że szef rządu przedstawi dokładne wyliczenia, ile będą wynosiły emerytury częściowe, o których mówi rząd. Według Jońskiego z szacunków, którymi dysponuje Sojusz, wynika, że kwoty te będą oscylować wokół kilkuset złotych.

- Będziemy się chcieli dowiedzieć wreszcie, jakie wyliczenia w tej sprawie ma rząd. Wiem, że oni mają takie prognozy, tylko że one są tak niskie, że politycznie nie opłaca im się tego pokazać - zaznaczył Joński.

W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak (PSL) przedstawili wspólnie założenia reformy emerytalnej. Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn ma zostać podniesiony do 67 lat; 65-letni mężczyźni i 62-letnie kobiety będą mogli przejść na emeryturę częściową, która wyniesie 50 proc. wypracowanej emerytury.

duvt8ma

Reformy na pewno nie poprą PiS i Solidarna Polska; Ruch Palikota skłania się do głosowania za propozycjami rządu, nie wyklucza jednak, że może ostatecznie wstrzymać się od głosu.

W zeszły piątek sejm odrzucił wniosek NSZZ "Solidarność" o przeprowadzenie referendum w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego. "S" chciała zapytać Polaków czy są pozostawieniem obecnego wieku przechodzenia na emeryturę (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), czy chcą, by został on podniesiony do 67 roku życia.

duvt8ma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duvt8ma
Więcej tematów