PO stawia na wolność, PSL na braterstwo


Waldemar Pawlak, który był gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia powiedział, że PO stawia przede wszystkim na wolność, a PSL na braterstwo, co daje duże pole do kompromisu. Musi ono jednak być sensownie zagospodarowane - zaznaczył minister.

PO stawia na wolność, PSL na braterstwo
Źródło zdjęć: © wp.pl | Konrad Żelazowski

19.11.2007 | aktual.: 19.11.2007 09:27

Waldemar Pawlak powiedział, że nowy rząd od pierwszych dni powinien przystąpić do pracy i zająć się problemami, które muszą być szybko rozwiązane. Zdaniem wicepremiera, który było gościem "Sygnałów Dnia" ważne są szczególnie takie kwestie jak innowacyjność gospodarki, nowe technologie i wykształcenie obywateli.

Wicepremier jest zdania, że wyborcy bardzo wyraźnie dali Platformie Obywatelskiej i PSL możliwość realizowania zamiarów koalicjantów. Według gościa radiowej Jedynki, jest to dobra okazja, by polityka zaczęła się kojarzyć z dobrymi efektami zarządzania krajem a nie z awanturowaniem się.

Polityk dodał, że ze swoim koalicjantem ludowcy zgadzają się co do potrzeby uproszczenia podatków. Lider PSL powiedział, że kwestia podatków będzie jeszcze dyskutowana przez obie partie, zwłaszcza jeśli chodzi o podatek VAT. Jego podwyższenia mogłoby pociagnąć bardzo ważne konsekwencje społeczne - uznał gość Jedynki.

Wicepremier Waldemar Pawlak potwierdził, że nowy rząd będzie dążył do upraszczania systemu podatkowego. Gość "Sygnałów Dnia" zastrzegł, że sprawa dalszych zmian, w szczególności wprowadzenia podatku liniowego, będzie wymagała szczegółowych konsultacji z koalicjantem.

Minister gospodarki dodał, że należy wyraźnie rozgraniczyć kwestię podatku od osób fizycznych od innych obciążeń. Wyjaśnił, że osoby i firmy, mające duże dochody, mogą płacić wyższy podatek. Natomiast podwyższenie - na przykład - podatku VAT na żywność uderzyłoby przede wszystkim w ludzi skromniej sytuowanych. Dlatego nie będzie zgody PSL-u na mechaniczne wprowadzenie takiej zmiany.

Waldemar Pawlak podkreślił, że również system obliczania składki na KRUS będzie wymagał dostosowania do realiów polskiego rynku. Dla właścicieli dużych gospodarstw będzie potrzebna - jak to określił - "pozytywna oferta" - czyli wyższe składki i wyższa emerytura. Będzie to oznaczało odejście od pierwotnego, ZUS-owskiego rozwiązania, które powstało, gdy w Polsce nie było jeszcze wielkich prywatnych gospodarstw.

Waldemar Pawlak uważa, że nowy rząd powinien podchodzić do organizacji EURO 2012 pragmatycznie i bez marzycielskiego rozpędu. Zdaniem Lidera PSL, powinniśmy wykorzystać tę infrastrukturę, którą już dysponujemy. Rozmówca Polskiego Radia zastrzegł, że szczegółowe decyzje w sprawie lokalizacji najważniejszych obiektów należy pozostawić ekspertom. Podkreślił, że mistrzostwa to nie tylko wydatki, ale również ogromna szansa promocji kraju, jego możliwości gospodarczych i turystycznych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)