PolskaPO rozważa zmiany w ustawie o IPN

PO rozważa zmiany w ustawie o IPN

Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego PO Grzegorz Dolniak powiedział w TVN24, że Platforma rozważa zmianę ustawy o IPN. PO i PSL zleciły już przeprowadzenie ekspertyz w sprawie tej ustawy.

PO rozważa zmiany w ustawie o IPN
Źródło zdjęć: © PAP

Nie wykluczamy zmiany ustawy o IPN- mówił Dolniak na antenie TVN24. Jeśli zmiany w ustawie o IPN związane są z zamieszaniem wokół książki o Wałęsie, to jest to skandal - komentował sprawę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Dolniak mówił, że można myśleć o zmianach w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej tak, aby uwolnić go od "bieżączki politycznej". Zaznaczył, że na razie nie wie co trzeba zmienić, aby IPN nie był "ogarnięty politycznym wymiarem", ale - jak zastrzegł - PO nie chce likwidacji Instytutu.

Według Dolniaka trzeba się zastanowić, na ile IPN ma być "instytucją prokuratorską", a na ile "instytucją historyczną".

J. Kaczyński: to przywrócenie cenzury

Tymczasem prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił, że jeśli PO będzie chciała zmienić ustawę o IPN, "będzie to próba zamknięcia ust tym, którzy chcą mówić prawdę".

To jest po prostu przywrócenie cenzury i to będzie inicjatywa całkowicie skandaliczna i haniebna. To pokaże prawdziwą twarz PO, która jest częścią establishmentu, który Polską dziś rządzi i który przez te kilkanaście lat wyrządził Polsce bardzo dużo szkód - dodał prezes PiS. Jak mówił, jeśli PO zmieni ustawę o IPN, to ostatecznie zrzuci maskę. PO będzie chodziło o to - jak mówił - aby prawdę mogła znać tylko elita, a "cała reszta wara".

Kurski: nikt nie podniesie ręki na IPN

Z kolei Jacek Kurski z PiS mówił o zamachu na IPN. Nie pozwolimy, by spadł włos z głowy tych, którzy piszą prawdę. Nie pozwolimy, by ktokolwiek podniósł rękę na IPN - zapewniał pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku poseł PiS Jacek Kurski. Wspierali go dawni działacze "Solidarności", m.in. Andrzej Gwiazda.

Mamy do czynienia z próbą zamachu ze strony polityków PO na IPN. IPN jest jedną z najważniejszych zdobyczy wolnej Polski, gdyż utwierdza naród w pamięci historycznej i przywraca pamięć o rzeczywistych bohaterach - podkreślił Kurski.

Poseł PiS podkreślił, że wiec w Gdańsku nie jest on "seansem nienawiści wobec Wałęsy". To jest wołanie o prawdę w życiu publicznym, o prawdziwą najnowszą historię Polski. Człowieczeństwo polega na tym, że człowiek może upadać, ale i się z tych upadków podnosi, a nie polega na tym, że ktoś gra świętego, kiedy nim nie jest - mówił.

Dolniak mówił, że Instytut powinien zająć się pracą i zadaniami, do których został powołany. Głosując za ustawą o IPN nie zakładaliśmy, że będziemy mieli taką sytuację jak dzisiaj - dodał. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o wiec w Gdańsku.

Gwiazda: Polskę zaatakował rak

Andrzej Gwiazda obecną sytuację w Polsce porównał do organizmu zaatakowanego przez raka. Naród polski utracił zdolność wykrywania wrogich jednostek. Te jednostki się łączą, tworzą guzy i niszczą ten organizm- mówił były działacz "Solidarności". Gdański radny PiS Wiesław Kamiński zapowiedział podczas gdańskiego wiecu, że na posiedzeniu komisji budżetowej Rady Miasta Gdańska złoży wniosek o utworzenie funduszu finansowego w celu dokonania zadośćuczynienia ofiarom donosów agenta "Bolka".

Kamiński odczytał podziękowanie skierowane do prezesa IPN Janusza Kurtyki oraz do historyków IPN - autorów książki o związkach Lecha Wałęsy z SB.

Żelichowski: zleciliśmy analizy ustawy o IPN

Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski powiedział, że jego klub powoła zespół ekspertów, którzy przeanalizują ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Zlecimy szereg analiz, potem przedyskutujemy sprawę z Platformą - dodał, zastrzegając, że za wcześnie, aby przesądzać, w jakim dokładnie kierunku miałyby pójść zmiany w ustawie.

Jedno jest pewne - podkreślił - nie powinno być takiej sytuacji, aby książka taka jak napisana przez historyków IPN Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka na temat przeszłości Lecha Wałęsy była finansowana ze środków Instytutu.

Kalisz: daj Boże

Ryszard Kalisz (SLD) podkreślił, że lewica od ponad dwóch lat postuluje zmiany w ustawie o IPN. Chcemy zmienić cały system przechowywania i archiwizacji akt byłych organów bezpieczeństwa państwa z okresu PRL. Chcemy, aby te akta zostały przeniesione do Archiwum Państwowego, żeby były otwarte dla wszystkich a udostępniane w drodze decyzji administracyjnych - powiedział Kalisz. Jego zdaniem książka o Wałęsie zdecydowanie nie powinna być finansowana ze środków Instytutu.

Dopytywany, czy oznacza to, że posłowie klubu Lewicy poprą ewentualne zmiany w ustawie, jakie zaproponuje Platforma, Kalisz odparł: My mamy dopracowaną koncepcję; jak Platforma się z tym zgodzi, to mogę powiedzieć tylko: "Daj Boże".

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)