PolskaPo raz pierwszy przyznano "Złote Ogniwa"

Po raz pierwszy przyznano "Złote Ogniwa"

Steffen Mouller i Piotr Anderszewski zostali uhonorowani "Złotymi Ogniwami" - nagrodami Stowarzyszenia Korespondentów Zagranicznych w Polsce. Kapituła konkursu przyznała też honorowe wyróżnienia dla: Nathalie Bolgert i Macieja Firly-Cuchry. Uroczystość odbyła się w niedzielę w Warszawie.

Celem konkursu, który w tym roku odbył się po raz pierwszy, jest wyróżnienie dwóch osób: cudzoziemca i Polaka, którzy mają szczególny wkład w kreowanie pozytywnego wizerunku Polski w świecie, a jednocześnie służą swoją wiedzą i talentem, naszemu krajowi.

Steffen Mouller wychował się w Wuppertalu niedaleko Kolonii w Niemczech. Po zakończeniu studiów na wydziałach filozofii i teologii w Berlinie przyjechał w 1995 r. do Polski. Przez sześć lat uczył języka niemieckiego. Następnie zajął się działalnością artystyczną. Występował m.in. w Piwnicy pod Harendą w Warszawie. Szerszej publiczności znany jest jako bohater serialu telewizyjnego "M jak miłość" i programu "Europa da się lubić".

"Dla mnie granica między naszymi krajami już dawno się zatarła. Gdy jadę pociągiem do Berlina nawet nie czuję, że ją przekraczam: i tu i tam jestem w domu" - powiedział Mouller. Podczas uroczystości zdradził, że w Polsce "zakochał się od pierwszego wejrzenia".

Piotr Anderszewski jest pianistą, laureatem m.in. nagrody im. Karola Szymanowskiego oraz nagrody im. Gilmora, przyznawanej co cztery lata nadzwyczaj utalentowanemu pianiście. Występuje w wielu krajach Europy, Ameryki i Azji. Od 1990 r. mieszka za granicą. "Nie naśladujmy Europy, promujmy to, co jest nasze - piękne i oryginalne" - powiedział dziennikarzom po uroczystości.

Nathalie Bolgert urodziła się i wychowała we Francji. Do Polski przyjechała na początku lat 90. Była jednym z założycieli tygodnika wychodzącego w Polsce w języku francuskim "Le Courrier de Varsovie". Obecnie pracuje w Polsko-Amerykańskim Funduszu Pożyczkowym Inicjatyw Obywatelskich oraz dla Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Maciej Firala-Cuchra jest absolwentem uniwersytetów Oxford i Harvard. Studiował ekonomię, zarządzanie oraz stosunki międzynarodowe. Obecnie wykłada w Szkole Liderów przy Fundacji Schumana w Warszawie, w Szkole Głównej Handlowej i w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego w Warszawie. "Nie robię nic wielkiego. Praca dla własnego kraju, to coś naturalnego i oczywistego" - powiedział odbierając nagrodę.

"To gotowe wzorce do naśladowania - utalentowani i oddani Polsce, dlatego trzeba sprawić, aby każdy ich poznał" - powiedział prezes stowarzyszenia korespondentów Jacek Wan.

Trzynastu kandydatów do nagrody wytypowali członkowie Kapituły, w skład której weszli m.in. Danuta Huebner, Janina Paradowska, Nina Terentiew, Róża Thun, Władysław Bartoszewski i Marek Borowski, przedstawicieli polskich placówek dyplomatycznych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, organizacje pozarządowe zajmujące się tematyką międzynarodową (m.in. Fundację im. R. Schumana), korespondentów zagranicznych oraz przedstawicieli polskich mediów za granicą.

Laureaci otrzymali statuetki - dwa połączone ze sobą złote ogniwa symbolizujące połączenie wartości polskich i światowych. Wszystkim nominowanym wręczono dyplomy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)