Po raz pierwszy kobieta została rektorem papieskiej uczelni
Po raz pierwszy kobieta została rektorem papieskiej uczelni. Włoska franciszkanka, profesor teologii Mary Melone stanęła na czele uniwersytetu Antonianum w Rzymie. Zdaniem nowej rektor w Kościele nie potrzeba parytetu.
50-letnia siostra profesor Melone ze zgromadzenia franciszkanek Matki Bożej Anielskiej, wybitna znawczyni postaci świętego Antoniego Padewskiego, była dotychczas dziekanem wydziału teologii na franciszkańskim uniwersytecie. Na stanowisko rektora powołała ją watykańska Kongregacja Wychowania Katolickiego, którą kieruje kardynał Zenon Grocholewski.
W wywiadzie dla dziennika "L'Osservatore Romano" rektor powiedziała, że nie jest zwolenniczką "przyklejania etykietek kobiecej teologii" i tworzenia przeciwieństw. - Teologia jest jedna - podkreśliła.
"Oczywiście - dodała Melone - należy zagwarantować więcej przestrzeni kobietom". Wiele nowego miejsca dla kobiet w Kościele już jest i jest to proces nieodwracalny - uważa rektor papieskiej uczelni. "Nie jest to ustępstwo, ale znak czasów, od których nie ma odwrotu" - oświadczyła w rozmowie z watykańskim dziennikiem siostra profesor i dodała: "Wiele zależy od nas kobiet".
- Kobieta nie może mierzyć przestrzeni, jaką ma w Kościele i porównywać, ile ma jej mężczyzna. Mamy swoje miejsce, które nie jest ani mniejsze, ani większe od miejsca mężczyzn - zauważyła profesor Melone. Następnie podkreśliła: "Tak długo, jak będziemy myśleć, że musimy dostać to, co mają mężczyźni, to nie będzie działać".
Zdaniem rektor można wiele jeszcze zrobić w dziedzinie roli i miejsca kobiet w Kościele. Profesor Melone położyła nacisk jednak na to, że jej wybór, dokonany przez wyłącznie męskie grono, jest znakiem tego, jak wiele już uczyniono. - Potrzebny nie jest parytet, ale współpraca - oceniła rektor Antonianum.