Polska"Po przekształceniu szpitala nie będzie można sprzedać"

"Po przekształceniu szpitala nie będzie można sprzedać"

Dwa, trzy lata po przekształceniu w spółkę szpitala nie będzie można sprzedać. Później o jego losie zdecyduje samorząd - mówi w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" wicepremier i minister spraw wewnętrznych Grzegorz Schetyna.

"Po przekształceniu szpitala nie będzie można sprzedać"
Źródło zdjęć: © PAP

Mówi on także o scaleniu w jedną spółkę ośrodków regionalnych TVP, komercjalizacji TVP1 i o tym, że Platforma Obywatelska rozważa wcześniejsze wybory parlamentarne.

W odniesieniu do ochrony zdrowia, Schetyna tłumaczy, że rząd chce kontrolować proces sprzedaży szpitali, "wprowadzić okres przejściowy, kiedy nie wolno robić zmian własnościowych".

Majątek szpitala - ziemia, budynki, sprzęt - będzie pozostawał własnością samorządu, a zarządzać szpitalem będzie spółka operatorska - dodaje wicepremier.

Na pytanie, jak długo nie będzie można sprzedać szpitala odpowiada, że dwa, trzy lata. Najpierw z mocy ustawy publiczny ZOZ byłby przekształcany w spółkę. Majątek pozostaje w samorządzie i to samorząd znajduje nowego zarządcę, czyli spółkę operatorską. Samorząd może sam ją utworzyć i mieć w niej udziały lub wybrać ją w drodze przetargu. Dopiero po upływie ustawowego czasu samorząd decydowałby, co dalej ze szpitalem.

W odniesieniu do mediów Schetyna mówi, że PO chce połączyć terenowe ośrodki publicznego radia i telewizji w jedną spółkę, żeby nie powielać administracji.

Ale nie będzie tak, że dyrektor wydziału promocji urzędu marszałkowskiego zostanie prezesem ośrodka TVP czy Polskiego Radia - wyjaśnia. Dodaje, że pluralistyczne będą nie tylko rady programowe, ale też nadzorcze. Będą w nich przedstawiciele wojewody, KRRiT, marszałka województwa, największych miast lub stowarzyszeń twórczych.

I zapewnia, że media regionalne pozostaną publiczne. Chcielibyśmy, by publiczne media w terenie działały na wzór niemieckich - promowały region i budowały tożsamość lokalną. Powinny realizować publiczną misję, np. w najlepszym czasie antenowym nadawać relacje z ważnych wydarzeń kulturalnych czy sportowych w regionie. I wtedy będą mogły liczyć na pieniądze z Funduszu Misji Publicznej - mówi szef MSWiA.

Według niego, program 1 TVP mógłby być komercyjny, ale nie prywatny. Emitowałby reklamy i konkurował z innymi stacjami komercyjnymi. "Jedynka" finansowałaby w części Fundusz Misji Publicznej, "Dwójkę", która będzie programem misyjnym, oraz kanały radia publicznego - dodaje.

Pytany o wcześniejsze wybory parlamentarne Schetyna opowiada, że PO rozważa ten wariant ze względu na pierwszą prezydencję Polski w UE, która zaczyna się w lipcu 2011 r.

Nie jestem w stanie wyobrazić sobie połączenia objęcia prezydencji z przygotowaniami do wyborów parlamentarnych. Lepiej byłoby przeprowadzić wybory w czerwcu 2011 r., przed rozpoczęciem prezydencji - wyjaśnia. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)