ŚwiatPO: prezydencki projekt ustawy - niekonstytucyjny

PO: prezydencki projekt ustawy - niekonstytucyjny

Opinie konstytucjonalistów, jakimi dysponuje Platforma Obywatelska wskazują jednoznacznie, że prezydencki projekt ustawy w sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego jest niezgodny z konstytucją - powiedział szef klubu PO Zbigniew Chlebowski na konferencji prasowej w Sejmie.

PO: prezydencki projekt ustawy - niekonstytucyjny
Źródło zdjęć: © wp.pl | Konrad Żelazowski

Wydaje się, że po tych opiniach sprawa została przesądzona - moim zdaniem - jednoznacznie. Kształt ustawy ratyfikacyjnej musi być tylko i wyłącznie w wersji przygotowanej przez rząd premiera Donalda Tuska - zaznaczył szef klubu PO.

Jedynym "polem kompromisu" nazwał Chlebowski projekt uchwały sejmowej, który uwzględniałby postulaty Prawa i Sprawiedliwości. Trzeba przestać grać ustawą o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego - podkreślił.

My wyszliśmy z propozycją uchwały sejmowej, w której można by zawrzeć wszystkie lęki i obawy, które zgłaszają politycy PiS. To jest nasza forma kompromisu - mówił szef klubu PO. Jego zdaniem, politycy PiS nie przedstawili żadnej kompromisowej propozycji. To co zawarli w swoich poprawkach, następnie przełożyli na prezydencki projekt ustawy. Więc trudno powiedzieć o jakimkolwiek kompromisie z tamtej strony - ocenił Chlebowski.

Poseł wierzy jednak, że uda się w parlamencie znaleźć taką większość, która wyrazi zgodę na ratyfikację Traktatu w wersji rządowej.

Pytany, co się stanie, jeżeli tej większości nie uda się znaleźć i czy będzie referendum odparł, że to wariant, który bardzo poważnie PO rozpatruje.

Jeżeli, niestety, nie uda się w parlamencie znaleźć wystarczającej większości, wszystko na to wskazuje, że możemy mieć do czynienia z referendum ogólnonarodowym - powiedział szef klubu PO. Jak dodał, Polska ma czas do końca roku z ratyfikacją Traktatu, więc nie ma potrzeby pośpiechu.

Chlebowski poinformował, że ekspertom, do których zgłoszono się po opinie w sprawie zgodności z konstytucją prezydenckiego projektu ustawy ratyfikacyjnej zadano trzy pytania. Po pierwsze, czy prezydentowi przysługuje inicjatywa ustawodawcza w zakresie wniesienia ustawy ratyfikacyjnej. Po drugie, czy treść ustawy ratyfikacyjnej może zawierać treści normatywne wychodzące poza jej zakres oraz po trzecie, czy wymóg zgody prezydenta, premiera oraz Sejmu i Senatu na zmianę Traktatu z Lizbony jest zgodny z konstytucją.

Według posła, wątpliwości, które zgłaszali kilka dni temu politycy Platformy potwierdzają opinie naprawdę wybitnych ekspertów. Z informacji przekazanych przez PO wynika, że m.in. dr Wojciech Orłowski, prof. dr hab. Kazimierz Działocha, dr Ryszard Balicki, prof. dr hab. Maria Kruk Jarosz ocenili, że projekt prezydencki jest niezgodny z konstytucją.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)