PO, PiS i LPR mają największe poparcie
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się na
początku września, pierwsze miejsce zajęłaby Platforma Obywatelska
z 30% poparciem. W Sejmie znalazłyby się też: PiS, na które
chciało głosować 15% badanych, LPR - z 14% poparciem,
Samoobrona z 12% głosów, SLD z 6%, oraz PSL i SdPl,
które otrzymały po 5% głosów - wynika z sondażu Pentora.
21.09.2004 | aktual.: 21.09.2004 19:09
Poza parlamentem znalazłyby się m.in. Unia Pracy, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów - po 3% oraz Unia Wolności - 2% poparcie.
W porównaniu z poprzednim, sierpniowym badaniem, największy wzrost poparcia zanotowała PO - o 5 pkt proc. Notowania PiS wzrosły o 1 pkt proc.; Samoobrony spadły o 3 pkt proc.; SLD wzrosły o 1 pkt proc.; SdPl spadły o 1 pkt proc. Notowania LPR i PSL nie zmieniły się.
Badanie zrealizowano w dniach 11-13 września 2004 r. na 1000- osobowej reprezentatywnej próbie Polaków.
W podobnych badaniach przeprowadzonych w pierwszych dniach września przez ośrodki: CBOS i TNS OBOP, Platforma Obywatelska uzyskała odpowiednio: 25 i 19%. Różnice w poparciu innych partii mieściły się w granicach błędu statystycznego.
Według badania, poparcie dla sposobu sprawowania władzy przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, w porównaniu z ubiegłym miesiącem, wzrosło o 2 pkt proc. Aprobatę dla jego poczynań wyraziło 49% Polaków. 51% jest niezadowolonych ze sposobu sprawowania władzy przez głowę państwa.
W porównaniu z sierpniem o 3 pkt proc. spadło zadowolenie ze sposobu sprawowania władzy przez premiera Marka Belkę. Poparcie dla niego wyraziło 30% badanych.; szefa rządu nie popiera 69% respondentów.
89% badanych jest niezadowolonych z pracy rządu; odmiennego zdania jest 11% respondentów. Pentor zwraca uwagę, że premier Marek Belka jest lepiej oceniany od swojego rządu.
Sejm jest źle oceniany przez 91% ankietowanych, a dobrze przez 9%.
Władze administracji lokalnej, w porównaniu z władzami centralnymi, cieszą się znacznie większym poparciem. 52% badanych jest zadowolonych ze sprawowania władzy przez ich burmistrza lub wójta; 48% popiera działania swojego starosty, a 43% - wojewody.
Poparcie dla przemian ustrojowych i gospodarczych, które dokonują się od 1989 r. deklaruje 52% pytanych przez Pentora (wzrost o 4 pkt proc. w porównaniu z sierpniem), przeciwną opinię wyraziło 33% respondentów (spadek o 10 pkt proc.).