PO ostro krytykuje rząd
Do obrony praw religii i rodziny oraz walki o
interesy gospodarcze polskich przedsiębiorców i rolników w Unii
Europejskiej zobowiązali się w niedzielę posłowie Platformy
Obywatelskiej. Podczas obrad klubu w Krakowie padły ostre słowa
pod adresem rządu.
Klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej obradował w Krakowie na wyjazdowym posiedzeniu.
Jak powiedział lider partii Donald Tusk, "wejście Polski do Unii Europejskiej to szansa na to, żeby nigdy więcej nie powtórzyły się rządy towarzystwa, które dzisiaj rządzi Polską". Jak uzasadniał, "prawdziwa Europa nie toleruje tego typu władzy, nie toleruje tego typu zachowań".
"Dzisiaj nie ma wątpliwości, że rząd Leszka Millera i rządząca nami lewicowa większość, będąc rzecznikami wejścia Polski do UE, może odstraszać wielu rodaków od głosowania na tak, ponieważ dorobek tego rządu i dorobek SLD-owskiej lewicy nie kojarzy się dziś Polakom ani z przyzwoitością w polityce, ani przejrzystością reguł, ani poszanowaniem tradycyjnych wartości" - powiedział dziennikarzom Tusk.
Dodał, że właśnie dlatego politycy PO od wielu tygodni przekonują Polaków, iż głosowanie na tak w referendum europejskim nie jest głosowaniem za SLD i Leszkiem Millerem. "Wręcz przeciwnie. Jeśli będziemy głosowali za Europą 7 i 8 czerwca, to będziemy też głosować za zupełnie innym stylem rządzenia i za zupełnie inną polityką niż ta, której jesteśmy od dwóch lat świadkami" - uważa lider PO.
Podczas posiedzenia klubu Tusk obiecał, że Platforma Obywatelska zrobi wszystko, "żeby po wejściu do UE Polską rządzili ludzie przyzwoici i prawdziwi patrioci".
Posłowie PO przyjęli "zobowiązanie krakowskie". W dokumencie tym napisali, że "od pierwszego dnia polskiej obecności w Unii Europejskiej będą z determinacją walczyć o wypełnienie najważniejszych polskich interesów państwowych i narodowych w Europie".
Wśród interesów tych wyliczyli m.in.: utrzymanie tożsamości narodowej, równoprawne traktowanie Polski i Polaków przez inne narody, rozwój w UE polskiej kultury i literatury. Posłowie zobowiązali się do obrony praw religii, rodziny i tradycyjnego obyczaju czyli wartości, których "szczególnie potrzebuje współczesna Europa". Zadeklarowali, że będą walczyć o interesy gospodarcze polskich przedsiębiorców, pracowników i rolników oraz zabiegać o "polityczną i gospodarczą solidarność zjednoczonej Europy i Ameryki".