Trwa ładowanie...
09-09-2014 16:15

PO opublikowało listy wyborcze. "Jedynkami" mało znane nazwiska

Wiadomo już, kogo Platforma Obywatelska wystawi w listopadowych wyborach na radnych miejskich. Nazwiska i ich kolejność wskazują, że partia stawia w Krakowie na młodych działaczy, zwłaszcza tych skupionych wokół małopolskiego szefa PO.

PO opublikowało listy wyborcze. "Jedynkami" mało znane nazwiskaŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d3e8esq

Nie od dziś wiadomo, że kolejność na listach wyborczych ma ogromne znaczenie. Im wyżej pretendent znajduje się na liście, tym większe ma szanse na osiągnięcie sukcesu. W poniedziałek Rada Powiatu Kraków PO opublikowała listy swoich kandydatów. Po układzie nazwisk widać, że przoduje środowisko młodych, zgromadzonych wokół Grzegorza Lipca. W większości okręgów na pierwszych miejscach znaleźli się mało znani działacze, a zasłużeni radni zajęli niższe pozycje.

Kształt list ma być kompromisem pomiędzy różnymi frakcjami w partii. We wcześniejszych latach PO się tym raczej nie przejmowało, co działało na jego szkodę. Partia liczy na utrzymanie większości w radzie miasta. Czy to się uda?

Pierwszy z okręgów obejmuje terytorialnie Stare Miasto, Bronowice i Zwierzyniec - łącznie 80 tys. mieszkańców. W okręgu przydzielonych zostanie 5 mandatów. PO wystawia w swoim składzie cztery kobiety. Jako lider listy wystartuje Andrzej Hawranek - radny miejski, przez dłuższy czas pełnił także funkcję radnego dzielnicowego Zwierzyńca. Za nim znaleźli się Aleksander Miszalski, Anna Szybist, Bogdan Smok, Jacek Majchrowski (jednak nie prezydent, a przedsiębiorca), Magdalena Chmielak, Bogdan Krzeczkowski, Agnieszka Stoczyńska, Agnieszka Hyc-Sobczyk oraz Ewa Piasek.

d3e8esq

Okręg II, czyli dzielnice Prądnik Czerwony i Grzegórzki mają 77 tys. mieszkańców. Na ten obszar również przypada 5 mandatów do rady miasta. Podobnie jak w pierwszym okręgu, z list Platformy startują cztery kobiety. Na pierwszym miejscu na liście znalazł się Dominik Jaśkowiec, radny miejski i dzielnicowy z Prądnika Czerwonego. Tuż za nim na liście uplasowali się Magdalena Bassara, Małgorzata Jantos (która miała kandydować na prezydenta miasta, ale ostatecznie się tego nie podjęła), Tomir Myśliborski, Wojciech Stawowy, Aniela Pazurkiewicz, Małgorzata Ciemięga, Beata Dzieszyńska, Rafał Grabowski i Mariusz Terkalski.

W trzecim okręgu (Prądnik Biały i Krowodrza) mieszka 100 tys. krakowian, do rozdzielenia jest 6 mandatów. Z jedynką startuje tu szef klubu PO w radzie miasta, Grzegorz Stawowy. Kolejne miejsca należą do Jakuba Koska, Teodozji Maliszewskiej, Janusza Chwajoła, Edwarda Tarczałowicza, Iwony Chamielec, Adama Michaluka, Zygmunta Wierzbickiego, Agnieszki Basisty i Macieja Żmudy. Dwa miejsca (dziesiąte i jedenaste) pozostały puste.

Okręg IV to Swoszowice Dębniki i Podgórze Duchackie - łącznie 136 tys. mieszkańców. Do podziału będzie tu aż 8 mandatów. Jako "jedynka" startuje kandydatka na prezydenta - Marta Patena. Za nią znaleźli się Jerzy Popiel, Bogusław Kośmider, Andżelika Wojciechowska, Paweł Węgrzyn, Krzysztof Gacek, Arkadiusz Puszkarz, Andrzej Pawelec, Iga Lipiec, Miłosz Mleczek, Krystyna Franczak, Piotr Jałocha, Anna Dunajska oraz Beata Symołon. Miejsca: 8 i 14 zostały niezajęte.

Piąty z okręgów obejmuje Łagiewniki-Borek Fałęcki, Podgórze i Bieżanów-Prokocim, co daje 111 tys. mieszkańców i 7 mandatów. "Jedynkę" ma Wojciech Wojtowicz, radny miejski. Kolejne miejsca mają: Witold Latusek, Grażyna Fijałkowska, Tomasz Piergies, Katarzyna Pabian, Zbigniew Kożuch, Agnieszka Jasiówka, Zbigniew Kwiatkowski, Renata Grotkowska, Iwona Jawor, Piotr Kowal i Sylwia Mazur. Pozostał wakat na miejsca 10 i 14.

d3e8esq

W okręgu szóstym (Mistrzejowice, Czyżyny, Wzgórza Krzesławickie) mieszka 100 tys. ludzi, co daje 6 mandatów. Z pierwszego miejsca startuje Stanisław Zięba, długoletni radny. Za nim Wojciech Krzysztonek, Anna Hareńczyk, Jerzy Woźniakiewicz, Marek Hohenauer, Kalina Kita, Bartłomiej Zaręba, Zbigniew Kieć, Agata Kruk i Łukasz Sęk. Pozostały dwa wolne miejsca - 7 i 11.

Okręg VII to Bieńczyce i Nowa Huta, łącznie 97,5 tys. krakowian. Tu rozdane zostanie 6 mandatów. Na pierwszym miejscu znalazł się Tomasz Urynowicz, radny miejski z Nowej Huty. Na kolejnych miejscach znaleźli się Robert Pajdo, Teresa Kwiatkowska, Stanisław Moryc, Wadim Dyba, Bożena Grzegorzek, Bogumiła Drabik, Tomasz Szewczyk, Anna Gapys, Kamil Bartosik, Magdalena Kozińska-Pietrzyk oraz Sebastian Piekarek.

Swoje listy przygotował także już PiS, jednak oficjalnie ogłosi je dopiero po zatwierdzeniu przez warszawskie władze partii. W trakcie tworzenia listy jest także komitet prezydenta Majchrowskiego.

d3e8esq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e8esq
Więcej tematów