PolskaPO: nigdy nie było pomysłu prywatyzowania szpitali

PO: nigdy nie było pomysłu prywatyzowania szpitali

Poseł Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski powiedział, że nigdy nie było pomysłu, żeby prywatyzować szpitale. Wyjaśnił, że PO chce "budować rynek i otworzyć możliwość wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń".

18.10.2007 | aktual.: 18.10.2007 14:07

Nigdy nie uważaliśmy, żeby prywatyzować szpitale i żeby polska służba zdrowia opierała się na placówkach prywatnych - powiedział Chlebowski na konferencji prasowej. Nigdy nie było, nie ma i nie będzie takiego pomysłu - podkreślił.

Zdaniem Chlebowskiego, potrzebne jest zwiększenie dostępności szpitali dla pacjentów, skrócenie oczekiwania na łóżko i zabiegi. To jest przedmiotem naszej troski. To są propozycje, które my kierujemy dla poprawy ochrony zdrowia w Polsce - oświadczył.

Pieniądze za pacjentem - to jest nasza podstawowa zasada w pakiecie medycznym - podkreślił Chlebowski.

"Pacjent powinien dokonywać wyboru"

Wiceszef PO Bronisław Komorowski powiedział natomiast, że "prywatna służba zdrowia może być uzupełnieniem publicznej, ale inaczej regulowanej przez mechanizm finansowy".

Według niego, "dzisiaj jest tak, że w licznych klinikach prywatnych wykupują ubezpieczenie najzamożniejsi ludzie w Polsce i najzamożniejsze firmy". Problem jest taki, że dziś mogą oni to czynić, natomiast biedniejszych na to nie stać. To jest sprzeczne z zasadą sprawiedliwości - podkreślił.

Stoimy na stanowisku, że to pacjent powinien dokonywać wyboru, gdzie chce być leczony i powinien mieć zagwarantowany odpowiedni poziom finansowania usługi medycznej, która mu się należy - powiedział Komorowski.

"Proces prywatyzacji postępuje"

Wiceszef Platformy dodał, że PO uważa, że w Polsce dokonuje się od wielu lat proces prywatyzacji służby zdrowia. Nie w tym upatrujemy zagrożenia ani szanse, tylko upatrujemy ją w innym systemie finansowania - podkreślił.

W ocenie Komorowskiego "pacjent powinien wybierać gdzie chce być leczony i powinien mieć gwarancję, że nie będzie leczony za swoje pieniądze, tylko że będzie dobrze leczony, bo będzie posiadał odpowiednią kartę, która będzie wynikała z ubezpieczenia".

Komorowski stwierdził, że to w okresie rządów PiS pogłębiła się prywatyzacja obszaru usług medycznych. Np. lekarze rodzinni - 95% z nich jest sprywatyzowanych. Tak jak 100% dentystów, sto kilkadziesiąt szpitali również - powiedział Komorowski.

Jego zdaniem, proces prywatyzacji obiektywnie postępuje - ale jak dodał - nie słyszał, żeby jakakolwiek partia, szczególnie PO, stawiała na sprywatyzowanie wszystkich szpitali.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)