Po liście 9‑latka do premier Beaty Szydło: lek dla chorych na IPF będzie refundowany
Dobra wiadomość dla 9-letniego Oliwiera, którego dziadek choruje na idiopatyczne włóknienie płuc. Możliwe, że już od 1 stycznia lek na to schorzenie będzie w końcu refundowany. Taką deklarację złożył w Sejmie wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.
O objęcie refundacją choćby jednego leku walczą chorzy na IPF, jest ich obecnie w Polsce okolo 4 tysięcy. Bez refundacji terapia kosztuje miesięcznie od 8 do 12 tysięcy złotych. Poruszający list w tej sprawie napisał do premier Beaty Szydło 9-letni Oliwier, którego dziadek cierpi na tę chorobę.
List 9-latka na początku grudnia opublikowało RMF FM. 9-latek napisał, że "jeśli dziadek nie dostanie leków, to ostatni raz może spędzić z nami święta". Oliwier dodal, że "to niesprawiedliwe, że inni chorzy mają leki, a dziadkowi nikt nie chce pomóc". Dodał, że "lek dla dziadka to jego największe marzenie".
Na list szybko odpowiedział resort zdrowia. "Wciąż mamy przestrzeń do negocjacji z koncernami farmaceutycznymi" - odpisał chłopcu wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda. Dodał, że "szansa na refundację leków zależy od elastyczności producentów tych preparatów".
Najwyraźniej negocjacje przyspieszyły, bowiem ostateczna decyzja w sprawie refundacji jednego z leków ma zapaść do przyszłego czwartku. Wtedy też opublikowana ma być nowa, styczniowa lista leków refundowanych.
- Cały czas jesteśmy w kontakcie i cały czas staramy się, żeby te rozmowy zakończyły się pozytywnie. Bardzo nam na tym zależy, dlatego że nie ma żadnej alternatywnej terapii dla tych chorych - podkreślił wiceminister Tombarkiewicz. - Jesteśmy pod koniec procesu negocjacyjnego, który, mam nadzieję, skończy się bardzo pozytywnie, czyli objęciem refundacją jednego z dostępnych leków - dodał. Wyraził nadzieję, że lek ten będzie objęty refundacją już od 1 stycznia lub, jeśli negocjacje przedłużą się, od 1 marca (wykazy leków refundowanych są publikowane co dwa miesiące).
Jak informuje RMF FM gotowy jest już natomiast specjalny program lekowy dla chorych na IPF. W pierwszym roku objętych nim miałoby być do 180 pacjentów.
Oprac.: Violetta Baran