Trwa ładowanie...
d1gkklj

PO chce ograniczyć kompetencje wojewodów

Platforma Obywatelska chce zmniejszyć kompetencje urzędów wojewódzkich. Marszałkowie przejmą część uprawnień wojewodów, którzy staną się skromnymi reprezentantami władzy w terenie, zapowiada "Rzeczpospolita" i dodaje, że pracę może stracić kilka tysięcy urzędników.

Share
d1gkklj

Zdecydowanie podtrzymujemy nasze zamiary w sprawie ograniczenia kompetencji wojewodów - przyznaje Aleksander Grad, poseł PO. Mają im być odebrane funkcje związane z rozwojem regionu, sprawami gospodarczymi, funduszami regionalnymi, infrastrukturą i zagospodarowaniem przestrzennym. PSL to akceptuje. Jesteśmy zgodni, że Polsce potrzeba decentralizacji i zwiększenia kompetencji samorządów - mówi Grad. Zabrane wojewodom kompetencje mają otrzymać marszałkowie województw.

Sądzę, że ze zmianami uporamy się w ciągu roku - mówi "Rzeczpospolitej" Waldy Dzikowski, który przygotowywał program PO w zakresie administracji. W wyniku zmian pracę mogą stracić nawet dwie trzecie urzędników urzędów wojewódzkich. To kilkadziesiąt tysięcy osób. Reforma ma doprowadzić do poważnego odchudzenia tych urzędów, by nie dublować kompetencji - tłumaczy Jan Tomaka, podkarpacki poseł PO.

Co stanie się z tymi, którzy zostaną bez pracy? Tam, gdzie w samorządach wojewódzkich rządzi koalicja PO i PSL, będą mogli przejść do samorządów, ale w pozostałych może być problem - przyznaje pos. Tomaka.

Wśród lokalnych działaczy Platformy, spośród których zapewne wybrani zostaną nowi wojewodowie, pomysł ograniczania kompetencji budzi sprzeciw. Państwo musi mieć w terenie mocną administrację, a nie tylko przedstawiciela, którego rola sprowadzać się będzie do obsługi wizyt premiera i ministrów - uważa jeden z podkarpackich działaczy PO, na którego powołuje się "Rzeczpospolita". (PAP)

d1gkklj

Podziel się opinią

Share
d1gkklj
d1gkklj
Więcej tematów