Po 128 latach papież poświęcił słynną świątynię
Benedykt XVI przybył do Barcelony, rozpoczynając drugą część swej dwudniowej wizyty w Hiszpanii. W stolicy Katalonii papież poświęcił budowany od 128 lat słynny kościół Sagrada Familia zaprojektowany przez Antonio Gaudiego. We mszy uczestniczył król Hiszpanii Juan Carlos wraz z małżonką królową Zofią.
- Życie ogromnie się zmieniło, a wraz z nim dokonał się olbrzymi postęp w dziedzinach techniki, życia społecznego i kultury. Nie możemy po prostu zadowolić się tym postępami - mówił Benedykt XVI.
- Wraz z nimi potrzebny jest też postęp moralny, taki jak troska, obrona i pomoc dla rodziny, ponieważ szczodra i nierozerwalna miłość mężczyzny i kobiety jest skutecznym kontekstem i fundamentem życia ludzkiego w okresie ciąży, w narodzinach, wzroście i swym naturalnym końcu - dodał papież.
Słowa te były wyraźnym komentarzem do polityki hiszpańskiego rządu socjalistów i przyjętych z jego inicjatywy ustaw o małżeństwach osób tej samej płci, zgodzie na adopcję dzieci przez pary homoseksualne i depenalizacji aborcji. - Tylko tam, gdzie istnieją miłość i wierność, rodzi się i trwa prawdziwa wolność - podkreślił papież.
Papieska homilia była też wielkim hołdem dla architekta Antonio Gaudiego, który pracował przy budowie Sagrada Familia w latach 1883-1926 i jest obecnie kandydatem na ołtarze.
- Ten dzień jest znaczącym punktem w długiej historii aspiracji, pracy i hojności, która trwa ponad wiek - stwierdził papież, odnosząc się do długich dziejów wznoszenia tej jednej z najsłynniejszych budowli sakralnych świata.
- Wspominamy przede wszystkim tego, kto był duszą i budowniczym tego projektu: Antonio Gaudiego, genialnego architekta i konsekwentnego chrześcijanina, którego pochodnia wiary płonęła aż do końca jego życia, przeżytego z godnością i absolutną surowością - powiedział.
- Radość, jaką odczuwam mogąc przewodniczyć tej uroczystości wzrosła, gdy dowiedziałem się, że ten święty budynek od samego swego początku jest ściśle związany z postacią świętego Józefa. Szczególnie wzruszyła mnie pewność, z jaką Gaudi, w obliczu niezliczonych trudności, którym musiał stawić czoła, mówił pełen ufności w Opatrzność Bożą: "święty Józef dokończy świątynię". Z tego powodu nie bez znaczenia jest fakt, że papież, który na chrzcie otrzymał imię Józef, dokonuje jej konsekracji - wyznał Benedykt XVI.
Około 200 osób uczestniczyło w proteście hiszpańskich gejów i lesbijek, którzy całowali się na trasie przejazdu papieża Benedykta XVI w Barcelonie, by zaprotestować przeciwko jego wizycie w Hiszpanii i polityce dotyczącej m.in. homoseksualizmu i prezerwatyw.
Mniej więcej połowa demonstrujących całowała się, a pozostali wznosili okrzyki przeciwko papieżowi, kiedy Benedykt XVI przejeżdżał obok barcelońskiej katedry w swoim papamobile w drodze na mszę.