Plomby z rtęcią. Unia wprowadza nowe przepisy
W zdecydowanej większości państw Unii Europejskiej od 1 stycznia 2025 roku będzie zakazane używanie oraz eksport plomb zawierających rtęć. Do 2027 roku kraje UE przestaną również produkować, importować i eksportować pewne typy lamp rtęciowych. Nowe rozporządzenie unijne w sprawie rtęci, które weszło w życie we wtorek, zastępuje dotychczasowe przepisy.
30.07.2024 21:35
Rtęć była przez lata powszechnie stosowana, zwłaszcza w amalgamatach dentystycznych. Jednakże nowe rozporządzenie UE zakazuje stosowania rtęci w plombach oraz jej eksportu.
Zmiany w przepisach ws. rtęci
Większość państw członkowskich UE wprowadzi ten zakaz od przyszłego roku. Kraje, takie jak Czechy i Słowacja, które potrzebują więcej czasu na dostosowanie swojego systemu opieki zdrowotnej, gdzie plomby z rtęcią są refundowane, otrzymały wyjątek obowiązujący do 30 czerwca 2026 roku. Przyszłe materiały do wypełnień dentystycznych nie będą zawierać rtęci, chyba że będą wymagane z powodów medycznych.
Do 2027 roku państwa UE zrezygnują także z produkcji, importu i eksportu niektórych rodzajów lamp rtęciowych. W zależności od kategorii, zakaz produkcji wejdzie w życie od 2026 lub 2027 roku. Te lampy zostaną zastąpione bardziej ekologicznymi, jak na przykład diodami LED, które są mniej toksyczne i bardziej energooszczędne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rtęć poważnym zagrożeniem
Nowe przepisy mają na celu wyeliminowanie celowego użycia rtęci w UE oraz ograniczenie jej obecności w środowisku w ramach unijnego dążenia do "zero zanieczyszczeń".
Rtęć stanowi poważne zagrożenie dla środowiska, ponieważ łatwo się rozprzestrzenia, kumuluje i ma długą żywotność. Ma również szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi, w tym przenika z organizmu matki na dziecko przez łożysko oraz podczas karmienia piersią.
Produkty zawierające rtęć, takie jak amalgamaty dentystyczne i lampy rtęciowe, są głównymi źródłami użycia tej substancji w UE, ale nie zostały w pełni uwzględnione w poprzednim rozporządzeniu UE z 2017 roku. Obecnie istnieją dostępne i opłacalne alternatywy, które nie zawierają rtęci.
Do końca przyszłego roku Komisja Europejska przedstawi również wytyczne dotyczące technologii redukcji emisji rtęci z krematoriów.