Plany PSL na 2013 r.: "zespół sprytnych regulacji" i liczne projekty
Zmiany w prawie budowlanym, w ustawie o zdrowiu publicznym, o refundacji leków, o systemie oświaty - m.in. takie inicjatywy legislacyjne zapowiada na 2013 r. PSL. Ludowcy chcą też powołać w klubie Zespół Sprytnych Regulacji, który ma się zająć upraszczaniem prawa. Szef klubu PSL Jan Bury poinformował na konferencji w sejmie o projektach ustaw, które PSL chce złożyć w 2013 r.
Będzie to m.in. projekt ustawy o wsparciu finansowym gmin o ograniczonych możliwościach rozwojowych ze względu na położenie w granicach obszarów o szczególnych walorach przyrodniczych. Według Burego takich gmin jest kilkaset. "Chcemy tym gminom podać pomocną dłoń" - dodał poseł.
Bury zapowiedział też złożenie projektów nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym, Prawa łowieckiego, Prawo budowlanego, ustawy o refundacji leków, o systemie oświaty czy projektu ustawy "dzieci w sieci". - Opracujemy kompleksową regulację prawną, by przeciwdziałać niebezpieczeństwom, które dzisiaj czyhają na dzieci w internecie - podkreśliła senator PSL Andżelika Możdżanowska.
Odnosząc się do zapowiedzi zmian w Prawie budowlanym podkreśliła, że obecnie łatwiej jest wybudować dom niż zdobyć dokumentację do tego potrzebną. - Będziemy pracowali nad przyspieszeniem wydawania decyzji budowlanych - dodała.
Według Możdżanowskiej nowelizacja ustawy o systemie oświaty będzie polegała na wprowadzeniu w ostatniej klasie gimnazjum lub pierwszej klasie liceum kilkudniowych praktyk zawodowych "w różnych podmiotach funkcjonujących na lokalnym rynku".
Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak podkreślił, że eksperci pracują nad kompleksową nowelizacją ustawy o zdrowiu publicznym. - Przedłożymy ją w pierwszym kwartale 2013 r. - dodał.
Bury zapowiedział też powołanie w ramach klubu PSL "Zespołu Sprytnych Regulacji". Jak mówił, zespół będzie się zajmował "kontynuacją pomysłów deregulacyjnych", a także "precyzyjną depilacją prawa tam, gdzie ono jest złe albo niepotrzebne, albo tam, gdzie tworzy niepotrzebne bariery dla rozwoju przedsiębiorców, dla gospodarki".
- Tam gdzie jest zbyt sztywny gorset, będziemy chcieli, aby zespół proponował rozwiązania legislacyjne, które ułatwią życie przedsiębiorcom, ludziom, obywatelom w Polsce - dodał Bury.
Według biura prasowego PSL celem zespołu będzie opracowanie szeregu nowelizacji poszczególnych ustaw z różnych dziedzin i gałęzi prawa - administracyjnego, cywilnego, gospodarczego.
Politycy PSL przypomnieli też projekty ustaw złożonych przez ich klub w 2012 roku, które są procedowane w Sejmie. Wśród nich są m.in: projekt ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, projekt ustawy o sądach rejonowych czy o nadzorze nad rynkiem finansowym.
Grzeszczak przypomniał, że PSL złożyło projekt Prawa spółdzielczego, który "przywraca więź członka ze spółdzielnią". Podkreślił, że obecna ustawa pochodzi z 1982 roku i "nie przystaje do obecnej rzeczywistości".
- Środowisko spółdzielcze to 8 mln członków w 16 różnych branżach i ponad 300 tys. miejsc pracy - zaznaczył.