Plany obozu Auschwitz na wystawie w Berlinie
Plany architektoniczne obozu koncentracyjnego
Auschwitz, odnalezione w zeszłym roku w Berlinie, obejrzeć można
na wystawie w siedzibie
wydawnictwa Axel Springer w stolicy Niemiec.
Otwarcia wystawy pt. "Plany Auschwitz - Dokumenty systematycznie zorganizowanego ludobójstwa" dokonał minister w kancelarii premiera Władysław Bartoszewski, który był więziony w tym obozie zagłady.
- Plany Auschwitz poruszą duszę każdej myślącej i czującej jednostki, gdyż są wyrazem nieludzkości jakiej dopuścili się ludzie. Są to plany budowy prawdziwego - nie mistycznego - piekła - powiedział Bartoszewski podczas uroczystości.
Jego zdaniem przerażająca w tych z pozoru niewinnych szkicach, wskazówkach konstrukcyjnych, znakach technicznych i mapach jest właśnie ich "systematyczny charakter, chłodny perfekcjonizm, profesjonalne wykonanie".
Szkice i plany rozbudowy pochodzą ze zbioru 29 dokumentów, które w zeszłym roku kupiła redakcja dziennika "Bild" z zamiarem opublikowania ich oraz oddania do dyspozycji badaczom.
To jedyne oryginalne dokumenty tego typu, które znajdują się w Niemczech. Ich autentyczność potwierdziło Archiwum Federalne.
Plany, wykonane w skali 1:1000 i pochodzące z lat 1941-1943, ukazują szczegóły rozbudowy nazistowskiego obozu koncentracyjnego, w tym o krematorium i komorę gazową. Zdaniem redakcji niektóre szkice mogą stanowić kolejny dowód na to, że faktyczną decyzję o podjęciu masowej zagłady Żydów podjęto nie na konferencji w Wannsee w styczniu 1942 roku, lecz znacznie wcześniej.
Wystawa czynna będzie do 28 lutego.