PolskaPlan obchodów pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II

Plan obchodów pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II

Mottem obchodów pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II w Krakowie będą słowa "... tłumy, tłumy serc, zagarnięte przez Jedno Serce", zaczerpnięte z poezji Karola Wojtyły. Najważniejszymi wydarzeniami będą: zakończenie prac trybunału rogatoryjnego, uroczysta msza św. w sanktuarium w Łagiewnikach, droga krzyżowa młodzieży i telemost z udziałem Benedykta XVI.

Jak poinformował rzecznik prezydenta Krakowa Marcin Helbin, 1 i 2 kwietnia w południe, tuż po hejnale odegranym z Wieży Mariackiej, zabrzmi ulubiona pieśń Jana Pawła II - "Barka".

1 kwietnia na Wawelu zaplanowano uroczyste zakończenie prac trybunału rogatoryjnego, który przesłuchiwał w Polsce świadków w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II. Mszy św. w katedrze przewodniczył będzie abp Stanisław Dziwisz.

W niedzielę 2 kwietnia o godz. 10.30 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach zostanie odprawiona uroczysta msza św., z udziałem władz państwowych i samorządowych oraz Episkopatu Polski. Tego samego dnia wieczorem po mszy św. w intencji szybkiej beatyfikacji Jana Pawła II z kolegiaty św. Anny wyruszy Akademicka Droga Krzyżowa, która przez Rynek i ul. Grodzką dotrze na ul. Franciszkańską pod okno papieskie.

W czasie tej Drogi Krzyżowej będą czytane teksty Jana Pawła II. Jej uczestnicy będą mieli białe wstążeczki - przypominające Biały Marsz i modlitwę za Ojca Świętego - powiedział dziennikarzom ks. Antoni Bednarz z Katolickiego Centrum Kultury. O godz. 21.37 rozlegnie się głos Dzwonu Zygmunta. Planowane jest połączenie z Rzymem i krótkie wystąpienie papieża Benedykta XVI, który skieruje swoje słowa do zgromadzonych na pl. św. Piotra i pod papieskim oknem w Krakowie.

Podczas obchodów w Krakowie odbędą się koncerty i wystawy fotograficzne. Planowane są m.in. trzy różne wykonania "Tryptyku Rzymskiego" - z muzyką Piotra Pałki (w kościele Arka Pana), Juliusza Łuciuka (prawdopodobnie w Łagiewnikach) i Stanisława Sojki (na Rynku Głównym). Koncerty te są współorganizowane przez miasto i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

1 kwietnia w kościele św. Katarzyny odbędzie się koncert "Nieszpory. Artyści polscy Janowi Pawłowi II w hołdzie" z transmisją na żywo z trzech miast - Krakowa, Warszawy i Gdańska. 2 kwietnia - w Teatrze im. J. Słowackiego zabrzmi "Missa de pace" Wojciecha Kilara.

Na Plantach od 30 marca będzie można oglądać wystawę zdjęć Arturo Mari i Adama Bujaka "Promieniowanie świętości", a w Pałacu Sztuki - ekspozycję "Jan Paweł II - Apostoł Pokoju" z pracami Arturo Mari i Koreańczyka Baik Nam Sika. Inna wystawa zdjęć Przemysława Krzakiewicza nosi tytuł "Polacy 2005" i pokazuje, jacy byliśmy, gdy papież odchodził.

Jak podkreśla ks. Antoni Bednarz, trudno zliczyć wszystkie rocznicowe imprezy, bo organizują je bardzo różne środowiska - parafie, domy kultury, grupy teatralne.

Miasto Kraków na swojej stronie internetowej uruchomiło specjalny serwis, w którym są informacje o uroczystościach religijnych i wydarzeniach kulturalnych, organizowanych z okazji pierwszej rocznicy pożegnania Jana Pawła II. Są tam także galerie fotograficzne ze zdjęciami z ostatniej pielgrzymki papieża do Polski i ze zdjęciami ukazującymi Kraków od 1 do 8 kwietnia zeszłego roku - powiedział Marcin Helbin.

Internauci mogą także przeczytać wpisy umieszczone w księdze kondolencyjnej wyłożonej w Urzędzie Miasta Krakowa po śmierci Jana Pawła II i rok po jego odejściu wpisać się do "Księgi Wspomnień".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)