Plan dla Ukrainy. Ujawnili, które sprawy nadal nierozstrzygnięte
Ukraiński negocjator wskazał w rozmowie z Newsmax, że nierozstrzygnięte elementy planu pokojowego należą "do tych ciężkich". Dotyczą m.in. terytorium, rosyjskich aktywów, gwarancji bezpieczeństwa i NATO.
Najważniejsze informacje:
- Ukraiński negocjator mówił w Newsmax o nierozstrzygniętych kwestiach: terytorium, zamrożone aktywa Rosji, gwarancje bezpieczeństwa i NATO.
- Doradca Zełenskiego potwierdził, że amerykański plan skrócono z 28 do 19 punktów; część o gwarancjach ocenia jako solidną.
- Donald Trump zapowiedział rozmowy emisariuszy: Steve’a Witkoffa z Władimirem Putinem oraz Dana Driscolla z Ukrainą.
Ukraińcy dosadnie o planie pokojowym USA: Zmierzamy ku III wojnie światowej
Ukraińska strona przekazała stacji Newsmax, że rozmowy o planie pokojowym posuwają się naprzód, ale pozostały najtrudniejsze elementy. Chodzi o status terytoriów, zamrożone rosyjskie aktywa, a także gwarancje bezpieczeństwa i kwestię NATO. Dziennikarka Newsmax relacjonowała, że negocjacje mają pozytywny, konstruktywny charakter, choć dokument nie został sfinalizowany.
Co wciąż dzieli strony i jak brzmi ukraińskie stanowisko?
Źródło stacji, zastrzegające anonimowość, podkreśliło brak uzgodnień w sprawie terytorium i aktywów. Według tej relacji trwają ustalenia dotyczące gwarancji bezpieczeństwa. - Zbliżamy się do porozumienia w tej sprawie- - podało źródło Newsmax. Na pytanie o ewentualną zmianę konstytucji Ukrainy w części dotyczącej członkostwa w NATO, rozmówca odpowiedział: - Naszym celem jest niezmienianie konstytucji - powiedział w Newsmax przedstawiciel strony ukraińskiej.
Prezydent USA Donald Trump stwierdził we wtorek, że do domknięcia porozumienia pozostało kilka spornych punktów. Polecił wysłannikowi Steve’owi Witkoffowi spotkanie z Władimirem Putinem. Z kolei minister sił lądowych Dan Driscoll ma prowadzić rozmowy z Ukraińcami. To ma przyspieszyć prace nad kompromisem w obszarach najtrudniejszych do uzgodnienia.
Jak zmienił się amerykański plan i co z gwarancjami bezpieczeństwa?
Andrij Jermak, doradca Wołodymyra Zełenskiego, przekazał portalowi Axios, że pierwotny amerykański plan liczący 28 punktów został skrócony do 19. Wcześniejszą propozycję Jermak uznał za nieakceptowalną. Teraz, jak mówił, "obecny tekst gwarancji bezpieczeństwa wygląda bardzo solidnie" - poinformował w rozmowie z portalem Axios.
Ukraińscy negocjatorzy, cytowani przez Newsmax, zaznaczają, że proces trwa i żaden z kluczowych wątków nie został jeszcze w pełni domknięty. Jednocześnie podkreślają konstruktywny charakter rozmów i postęp w części zapisów dotyczących przyszłych gwarancji bezpieczeństwa.