Plakat rosyjski i radziecki we Wrocławiu
121 plakatów rosyjskich i radzieckich można
oglądać we wrocławskiej galerii BWA Awangarda.
Najstarsze z prezentowanych dzieł pochodzi z 1897 roku,
najnowsze z 1989. Wystawa będzie otwarta do 8 lutego 2004 r.
Wystawa nosi tytuł "100 lat plakatu rosyjskiego". Eksponaty pochodzą ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Moskwie i stanowią 120 najbardziej reprezentatywnych, zdaniem organizatorów, dzieł ze stuletniej historii tej dziedziny sztuki w Rosji.
Na wystawie są plakaty reklamowe, agitacyjne, teatralne i filmowe. Reprezentują różne style, od secesji, przez futuryzm, aż do współczesności.
Zdaniem komisarz wystawy Agaty Saraczyńskiej, wysoką wartość prezentuje plakat "czerwonym klinem białego bij".
"To futurystyczne dzieło przy użyciu geometrycznych figur i podstawowych kolorów: białego, czarnego i czerwonego spełnia funkcję agitacji politycznej i artystycznie wyprzedza swój czas" - powiedziała PAP Saraczyńska.
Sporo plakatów reklamowych pochodzi z lat 40., czyli z okresu upadku gospodarczego ZSRR. "Mimo kryzysu, powstało wtedy wiele plakatów, które reklamowały takie produkty jak kaprony, czyli pończochy, papierosy, wódkę, a nawet kawior" - powiedziała komisarz.
Na wystawie są również plakaty teatralne i filmowe, m.in. do "Otchłani" polskiego dramaturga Stanisława Przybyszewskiego czy do znanego filmu Siergieja Eisensteina "Pancernik Potiomkin". To ostatnie dzieło reprezentowane jest przez 3 plakaty.
Jednak najwięcej jest plakatów agitacyjnych: antyalkoholowych, przypominających o konieczności pracy w polu czy antyszpiegowskich.
Organizatorzy wystawy przygotowali reprodukcje większości plakatów. Można je nabyć po obejrzeniu ekspozycji. (iza)