Trwa ładowanie...

Plac Defilad zmieni się nie do poznania

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i teatr TR Warszawa zaprezentowali efekty wielomiesięcznego postępowania, w wyniku którego wyłoniono architekta nowego zespołu budynków na placu Defilad.

Share
Plac Defilad zmieni się nie do poznania
Źródło: WawaLove.pl
d47570y

Na zaprezentowanych wizualizacjach nie zobaczymy jeszcze ostatecznej wersji projektu, jednak wiadomo już, kto będzie nad nimi pracował. Jak czytamy na stronie MSN, najbardziej "miastotwócza" okazała się propozycja pracowni architektonicznej Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku.

Tak będą działały ulokowane na pl. Defilad placówki:

Muzeum Sztuki Nowoczesnej stanie wzdłuż ul. Marszałkowskiej, a elewacje budowli mają być przeszklone i otwarte na miasto - tak jak obecnie wygląda to w siedzibie MSN. Wnętrze zostanie podzielone na trzy duże strefy. Kolekcję stałą będzie można oglądać w typowo muzealnym otoczeniu. Osobno funkcjonować będzie przestrzeń stworzona dla wystaw czasowych. Na parterze ulokowana będzie "galeria szybkiego reagowania", czyli przestrzeń dla organizowania mniejszych wydarzeń i wystaw. Serce budynku stanowić będę otwarte audytorium.

d47570y

Teatr TR Warszawa stanie w sąsiedztwie teatru Studio w PKiN. W nowej placówce znajdzie się miejsce na aż cztery sceny. Jedna stanowić będzie odrębną całość. Trzy pozostałe będą miały za to wspólną - i do tego obrotową - widownię. W ten sposób nie będzie konieczna ciągła zmiana dekoracji do poszczególnych spektakli - po zakończeniu jednego, widownia obróci się o 90 stopni, aby kolejny zobaczyć na innej scenie. Dodatkowo jedną z nich będzie można dodatkowo otworzyć na przestrzeń miejską, poprzez usunięcie ściany.

Amerykańscy architekci zaplanują również wygląd samego placu Defilad, parku Świętokrzyskiego i pasażu między teatrem a muzeum.

Muzeum będzie budowane na kredyt. Inwestycja pochłonie 270 mln zł. Teatr ma być budowany ze środków miejskich.

Zakończenie budowy kompleksu budynków na pl. Defilad planowane jest na koniec 2019 r.

d47570y

Podziel się opinią

Share
d47570y
d47570y
Więcej tematów