PKW przyjęła zawiadomienia od 11 komitetów wyborczych
Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła dotąd
zawiadomienia o powstaniu i zamiarze wystawienia kandydatów w
wyborach samorządowych od 11 komitetów wyborczych.
19.09.2006 12:10
W PKW zarejestrowały się komitety wyborcze partii: Polskiej Partii Pracy, Ligi Polskich Rodzin, Związku Słowiańskiego, Stronnictwa Demokratycznego, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Prawa i Sprawiedliwości, Narodowego Odrodzenia Polski, Platformy Obywatelskiej RP, Demokratycznej Partii Lewicy.
Komisja przyjęła też zawiadomienie od komitetu wyborczego stowarzyszenia Samoobrona Patriotyczna oraz od koalicyjnego komitetu wyborczego "SLD+SdPl+PD+UP - Lewica i Demokraci".
Dwa komitety wyborcze: Samoobrony Narodu Polskiego oraz Ruchu Autonomii Śląska wezwane zostały przez PKW do usunięcia wad zgłoszenia.
W przypadku Ruchu Autonomii Śląska chodzi niepełne dane pełnomocnika finansowego. Natomiast w przypadku Samoobrony Narodu Polskiego jest problem z nazwą.
Niedawna nowelizacja samorządowej ordynacji wyborczej zabroniła umieszczania w nazwie komitetu wyborczego nazwy partii politycznej, skrótu takiej nazwy lub jej części utożsamianej z daną partią, bez zgody jej władz.
Jeżeli zarejestrowane są dwie - lub więcej - partie o podobnych nazwach, i wyborca może w związku z tym zostać wprowadzony w błąd, zgodzić się na nazwę komitetu wyborczego musi ta partia, która zarejestrowana została jako pierwsza.
W tym przypadku, jako pierwsza została zarejestrowana Samoobrona RP - partia Andrzeja Leppera.
Samoobronę Narodu Polskiego założyli przed poprzednimi wyborami parlamentarnymi byli działacze Samoobrony, którzy zostali z niej wyrzuceni lub sami z tej partii odeszli.
Aby w jesiennych wyborach mógł działać komitet pod nazwą Samoobrona Narodu Polskiego, działacze tej partii musieliby więc uzyskać teraz zgodę władz Samoobrony Andrzej Leppera.
Jest to raczej wątpliwe, biorąc pod uwagę, że Samoobrona zaskarżyła w ubiegłym roku postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie o rejestracji Samoobrony Narodu Polskiego jako nowej partii. Ponadto to właśnie Samoobrona zaproponowała wprowadzenie do ordynacji wyborczej zasady, że komitety wyborcze nie mogą, bez zezwolenia, używać nazw, skrótów i elementów nazw partii politycznych.
Zgodnie z samorządową ordynacją wyborczą do PKW muszą zgłosić się te komitety, które chcą wystawić kandydatów na radnych w więcej niż jednym województwie.
Natomiast pozostałe komitety, które wystawiają kandydatów tylko w ramach jednego województwa, zawiadamiają odpowiedniego komisarza wyborczego w swoim regionie.
Zgodnie z kalendarzem wyborczym, na zawiadomienie o powstaniu komitetu wyborczego jest czas do 23 września, a ponieważ jest to sobota, komitety będą mogły złożyć zawiadomienie także w poniedziałek - 25 września.