Trwa ładowanie...
pkb
+1
Łukasz Witczyk
14-08-2020 15:14

PKB. GUS podał najnowsze dane. Wielki spadek PKB

PKB. Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące PKB. Wskaźnik ten spadł o 8,2% r/r w II kw. 2020 r. wobec 2% wzrostu r/r w poprzednim kwartale.

PKB. GUS podał dane. RecesjaPKB. GUS podał dane. RecesjaŹródło: Pixabay
d2pw3za
d2pw3za

PKB. GUS podał najnowsze dane

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące Produktu Krajowego Brutto. Zgodnie z oczekiwaniami ekspertów, wskaźnik PKB zanotował spadek. GUS podał, że Produkt Krajowy Brutto spadł o 8,2% r/r w II kw. 2020 r. wobec 2% wzrostu r/r w poprzednim kwartale.

"W II kwartale 2020 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zmniejszył się realnie o 8,9% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był niższy niż przed rokiem o 7,9%" - czytamy w komunikacie.

"PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) zmniejszył się realnie o 8,2% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego" - podał GUS.

PKB. Rekordowy spadek

To rekordowy spadek PKB w historii Polski. Polska gospodarka w drugim kwartale skurczyła się. - Zgodnie z prognozami w drugim kwartale bieżącego roku, po raz pierwszy po transformacji i po raz pierwszy od dziesięcioleci, polska gospodarka doświadczyła recesji - zauważa Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

d2pw3za

Jak przypomina portal money.pl, o technicznej recesji możemy mówić wtedy, kiedy gospodarka kurczy się przez dwa kwartały z rzędu. Przypomnijmy, że odczyt PKB za okres styczeń-marzec był na minusie (-0,4 proc. kwartał do kwartału).

PKB. Efekt wystąpienia COVID-19

"Prezentowany szybki szacunek PKB za II kwartał 2020 r. uwzględnia efekty wystąpienia COVID-19 i wprowadzenie rządowych środków celem przeciwdziałania skutkom pandemii. Metody i źródła danych wykorzystane do szacunku PKB nie uległy zmianie. W zakresie źródeł danych zostały podjęte działania mające na celu zapewnienie ich kompletności i porównywalności"- czytamy dalej w komunikacie opublikowanym przez Główny Urząd Statystyczny..

Szymon Hołownia o współpracy z celebrytami. Mówi o "telefonach z partii"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2pw3za
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pw3za
Więcej tematów