PolskaPiwnice Pałacu Saskiego otwarte dla zwiedzających

Piwnice Pałacu Saskiego otwarte dla zwiedzających

Dobrze zachowany kompleks piwnic i fundamentów ścian oraz odnalezione podczas prac wykopaliskowych liczne fragmenty ceramiki, szkła, kafli, metali oraz monety - zostały odsłonięte podczas prac archeologicznych, związanych z odbudową stołecznego Pałacu Saskiego. Teren wykopalisk będzie dostępny dla zwiedzających w sobotę.

Piwnice Pałacu Saskiego otwarte dla zwiedzających
Źródło zdjęć: © PAP

24.11.2006 | aktual.: 24.11.2006 19:23

Podczas prac archeologicznych, architektonicznych i geodezyjnych pozyskaliśmy ok. 19 tys. znalezisk. Prace rozpoczęliśmy pod koniec sierpnia, koniec planujemy na pierwszą połowę grudnia. Najlepiej zachowane eksponaty zostaną oddane do konserwacji do Muzeum Archeologicznego, a następnie przekazane Muzeum Historycznemu m.st. Warszawy - powiedział podczas rozmowy z dziennikarzami kierownik prac archeologicznych, Ryszard Cędrowski.

Naczelny architekt Warszawy, Michał Borowski podkreślił, że w związku z odbudową Pałacu Saskiego będzie konieczne wyburzenie części zachowanych piwnic, jednak ich najstarszy XVII-wieczny fragment zostanie zachowany. Fasada odbudowanego obiektu zostanie wiernie zrekonstruowana, natomiast wnętrza będą urządzone nowocześnie. Planujemy utworzenie w części budynku np. kawiarni, z których będzie możliwe wejście i zwiedzenie części zachowanych piwnic. Być może uda się także wkomponować we wnętrze niektóre najlepiej zachowane eksponaty - dodał Borowski.

Prace nad odbudową Pałacu Saskiego rozpoczęły się w czerwcu br., zakończenie jest planowane na czerwiec roku 2009. Inwestorem jest m.st. Warszawa, koszt ma wynieść ponad 200 mln zł. W odbudowanym Pałacu Saskim ma, według planów, mieścić się Centrum Myśli Jana Pawła II, część zostanie przeznaczona na obiekty biurowe.

Pałac Saski był pierwotnie zamkiem, zbudowanym około 1600 roku przez Zygmunta III Wazę na terenie dzisiejszego stołecznego pl. Piłsudskiego. Następnie stał tam wczesnobarokowy Pałac Morsztynów, w połowie XVIII wieku przebudowany przez Augusta II i Augusta III na ich rezydencje królewskie. Stanowił jedno z założeń urbanistycznych Osi Saskiej ciągnącej się od Krakowskiego Przedmieścia do Koszar Mirowskich.

W połowie XIX wieku dokonano kolejnej przebudowy w stylu klasycystycznym, dodając w części środkowej kolumnadę. W dwudziestoleciu międzywojennym w Pałacu znajdował się Sztab Generalny Wojska Polskiego, a w 1925 roku umieszczono w jego kolumnadzie Grób Nieznanego Żołnierza. Podczas II wojny światowej Pałac był siedzibą sztabu hitlerowskiego. Został zniszczony w czasie Powstania Warszawskiego w 1944 roku.

Obszar prowadzonych prac będzie dostępny dla zwiedzających w sobotę w godzinach 9-14. Chętni do spaceru zostaną oprowadzeni przez profesjonalnego przewodnika, wstęp będzie bezpłatny.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)