Pisuar za 2,5 mln dolarów?
Oczekuje się, że trzeba będzie zapłacić nawet 2,5 miliona dolarów, aby stać się właścicielem
"Fontanny", czyli porcelanowego pisuaru, który Marcel Duchamp
uczynił dziełem sztuki. W poniedziałek zostanie ona zlicytowana na
aukcji.
Francuski artysta, Marcel Duchamp po raz pierwszy zaprezentował "Fontannę" na wystawie w Nowym Jorku w 1917 roku, czym wywołał skandal, ale jednocześnie ożywioną dyskusję na temat definicji i granic sztuki.
Kolekcja Arturo Schwarza, na którą składa się 14 dzieł sztuki sygnowanych nazwiskiem Duchampa, zostanie wystawiona na licytację w domu Phillips de Pury & Luxembourg. Eksperci spodziewają się, że sprzedaż całości przyniesie zysk w wysokości 8,5-12,6 milionów dolarów.
Schwarz w latach 50. prowadził w Mediolanie galerię, w której wystawiał prace najsłynniejszych dadaistów i surrealistów. Miał swój wkład w przygotowania 12 z 14 pisuarów, jakie wchodziły w skład oryginalnej serii tego dzieła sztuki. Poszliśmy do fabryki i poprosiliśmy, żeby przygotowali pisuar dokładnie według zdjęcia oryginalnego. Odpowiedziano nam, że będzie to wymagało wstrzymania ich produkcji na cały dzień i że za tą samą cenę mogę mieć 2000 pisuarów - wspomina.
Na licytacji w domu aukcyjnym Sotheby's za jedną z tych kopii "Fontanny" zapłacono w 1997 roku 1,7 miliona dolarów - przypomniał Michael McGinnis, organizator poniedziałkowej aukcji.
Duchampa określa się dziś jako radykalnego rewolucjonistę artystycznego XX wieku. Jego twórczość ewoluowała od impresjonizmu, przez eksperymenty kubistyczno-futurystyczne do antysztuki. Uważa się go za współtwórcę międzynarodowego ruchu dadaistycznego.
Francuz zasłynął przede wszystkim z tzw. ready mades, czyli przedmiotów domowego użytku umieszczanych w kontekście artystycznym podnoszonych do rangi sztuki. Do 1925 roku wykonał ich ok. 20, m.in. "Stojak na butelki", "Koło rowerowe", czy "Fontannę".
Duchamp zasłynął też prowokacją, jaką było domalowanie wąsów i bródki na reprodukcji obrazu "Mona Lisa" Leonarda da Vinci.(ck)