Pisemna matura z niemieckiego
Ok. 55 tys. uczniów rozpoczęło o godz. 9 pisanie egzaminu maturalnego z języka niemieckiego. Na egzaminie trzeba będzie się wykazać praktyczną znajomością języka - zapowiedziała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
17.05.2005 | aktual.: 11.05.2006 18:32
Od godz. 9 przez 120 minut uczniowie piszą egzamin na poziomie podstawowym - jest on obowiązkowy dla wszystkich. Egzamin składa się z trzech elementów.
Najpierw uczniowie wysłuchają dwa razy 2-3-akapitowego tekstu z płyty CD, a następnie na podstawie informacji, które usłyszeli, rozwiążą test. Wszystkie pytania w teście będą miały charakter zamknięty - nie trzeba będzie więc wpisywać własnych wypowiedzi, a jedynie zakreślić prawidłowe.
Kolejnym elementem będzie test na podstawie krótkiego tekstu zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym. W tym teście pytania również będą miały charakter zamknięty.
Uczniowie będą musieli ponadto napisać dwa krótkie teksty użytkowe, np. ogłoszenie czy e-maila.
O godz. 11.45 rozpocznie się druga część egzaminu z języka niemieckiego - poziom rozszerzony. Uczniowie, którzy niemiecki wybrali na maturze jako przedmiot obowiązkowy, mogą, ale nie muszą, przystąpić do tej części. Osoby, które język niemiecki wybrały jako przedmiot dodatkowy, muszą napisać test na poziomie rozszerzonym.
Test na poziomie rozszerzonym trwa 180 minut. Są na nim podobne zadania jak w części podstawowej, ale o znacznie wyższym poziomie trudności.
Podczas obu egzaminów uczniowie będą mogli korzystać tylko z własnej wiedzy, nie będzie można zaglądać do słowników.
Wyniki egzaminu będą znane za kilka tygodni, najpóźniej do końca czerwca uczniowie otrzymają świadectwa dojrzałości. Pisemna matura rozpoczęła się 4 maja, egzaminy potrwają do końca maja.