Trwa ładowanie...
d2dt2i6
28-03-2005 14:45

Pisanki religijne w muzeum w Ciechanowcu

Najróżniejsze wizerunki Matki Boskiej i
zmartwychwstałego Chrystusa, ale też postaci świętych można
oglądać na pisankach zgromadzonych w muzeum pisanek, które od roku
istnieje w Muzeum Rolnictwa im. księdza Krzysztofa Kluka w
Ciechanowcu (podlaskie).

d2dt2i6
d2dt2i6

W wielkanocny poniedziałek można oglądać kolekcję muzealną liczącą ponad tysiąc najróżniejszych pisanek z różnych stron świata. W ciechanowieckiej kolekcji są 34 pisanki zdobione motywami typowo religijnymi. Opisała je w specjalnym folderze fundatorka muzeum pisanki prof. Irena Stasiewicz-Jasiukowa z Polskiej Akademii Nauk. To ona przekazała muzeum w Ciechanowcu swoją gromadzoną przez kilkadziesiąt lat kolekcję pisanek. Powstało w ten sposób drugie takie muzeum w Europie obok istniejącego muzeum pisanki w Kołomyi na Ukrainie.

Najstarszą religijną pisanką w Ciechanowcu jest pisanka z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej i Ostrobramskiej namalowana w 1987 roku przez Izabelę Filewicz ze Smolan na Suwalszczyźnie. Matka Boska Częstochowska znajduje się na wizerunku orła. Ciechanowiecki plastyk Wojciech Bogucki techniką rytowniczą na pisance umieścił wizerunek Matki Boskiej Fatimskiej. Jest też nieznanego autora Matka Boska z Dzieciątkiem namalowana farbami na drewnianej pisance w 2003 roku na Ukrainie. Jest Matka Boska Katyńska, Ostrożańska. Mojżesz, pisanka huculska z Matką Boską i sercem Jezusa, Jezus w koronie cierniowej i Jezus Pantokrator, jest pisanka rosyjska wykonana na 400-lecie patriarchatu moskiewskiego. Jest pisanka z wizerunkiem papieża Jana Pawła II.

Elżbieta Zajączkowska z Chojnowa techniką rytowniczą naniosła na pisankę Chrystusa na Górze Oliwnej. Są też pisanki przywiezione z Jerozolimy z symboliką dużego, czteroramiennego krzyża greckiego. Jest też jajo z Grecji ze Świętym Janem Ewangelistą malowane na brązie - poinformował etnograf Antoni Mosiewicz z ciechanowieckiego muzeum.

W Ciechanowcu można też zobaczyć pisanki z Palestyny wykonane przez Arabów wyznania chrześcijańskiego. To pisanki z aniołami. Mają zdobnictwo bizantyjskie zbliżone do ikon. (mila)

d2dt2i6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dt2i6
Więcej tematów