Trwa ładowanie...
regulamin sejmu

PiS wymaga odpowiedniego zachowania od parlamentarzystów. Jest projekt

Ci, którzy myśleli, że po oświadczeniu Jarosława Kaczyńskiego nt. obniżenia pensji poselskich o 20 proc., dla polityków już gorzej być nie może, byli w błędzie. Prawo i Sprawiedliwość chce większych zmian z Regulaminie Sejmu.

Share
PiS wymaga odpowiedniego zachowania od parlamentarzystów. Jest projekt
Źródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk
d1on89d

Wraca sprawa blokady Sejmu z przełomu grudnia 2016 i stycznia 2017 roku. Teraz PiS wyszło z projektem dot. kar dla parlamentarzystów, którzy zachowują się niewłaściwie. Co to "niewłaściwie" oznacza i co za to grozi?

Jak informuje portal gazeta.pl, niewłaściwe jest "uniemożliwianie przez posła pracy Sejmu lub jego organów". W praktyce mowa o niestosowaniu się do poleceń marszałka Sejmu w trakcie trwania obrad. To nie wszystko. Karane ma być też "naruszenie przez posła powagi Sejmu, stwierdzonego przez marszałka Sejmu". W tym wypadku chodzi o wystąpienia posłów i posłanek na mównicy sejmowej i odbieganie od tematu obrad. Co więcej, w projekcie znalazła się zapis dot. "naruszenia przez posła w rażący sposób spokoju lub porządku, stwierdzonego przez marszałka Sejmu".

d1on89d

W projekcie znalazły się trzy rodzaje kar, o których będzie decydował marszałek Sejmu. Parlamentarzystom za niewłaściwe zachowanie w Sejmie oraz poza nim będzie grozić utrata nawet połowy uposażenia lub diety na okres do trzech miesięcy.

"Proponowane przepisy będą uczulać posłów i senatorów na zachowania nielicujące z funkcją parlamentarzysty i przedstawiciela polskiego społeczeństwa. Mandat posła czy senatora pełniony jest nie tylko na sali posiedzeń Sejmu i Senatu. Posłowie i senatorowie reprezentują Parlament Rzeczypospolitej Polskiej na obszarze całego kraju i poza nim dlatego też ich zachowanie powinno licować z powagą pełnionych przez siebie funkcji, również w miejscach niebędących salą posiedzeń, ale bezpośrednio związanych z wykonywaniem mandatu posła i senatora" - czytamy w uzasadnieniu.

Zobacz także: Kamiński o prezesie PiS. "Całkowicie utracił kontrolę"

Źródło: gazeta.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1on89d

Podziel się opinią

Share
d1on89d
d1on89d
Więcej tematów