PiS: wykreślić stare wpisy z ksiąg wieczystych na Ziemiach Odzyskanych
Prawo i Sprawiedliwość chce uporządkować kwestie związane z nieruchomościami na Ziemiach Odzyskanych. Senatorowie PiS przedstawili projekt ustawy w tej sprawie. Główny cel projektu to zabezpieczenie polskich obywateli przed roszczeniami na przykład Powiernictwa Pruskiego. Ustawa zakłada ujednolicenie przepisów wewnętrznych prawa polskiego tak, aby nie mogłyby one być wykorzystywane do odzyskiwania odszkodowań przez obywateli niemieckich.
26.04.2007 | aktual.: 26.04.2007 14:41
Senatorowie PiS złożyli w Senacie projekt ustawy regulujący problem roszczeń niemieckich - poinformowała senator Dorota Arciszewska-Mielewczyk.
Jak podkreśliła, sprawa załatwienia kwestii roszczeń niemieckich jest ważna, ponieważ byli właściciele nieruchomości w Polsce bądź ich spadkobiercy coraz częściej składają pozwy przeciwko polskiemu Skarbowi Państwa o zwrot nieruchomości bądź rekompensatę za nie.
To jest sytuacja bardzo groźna, bo każdy pozew składany przez uciekinierów niemieckich i ich pozytywne rozstrzygnięcie jest powodem do składania następnych pozwów przez kolejnych obywateli i grozi lawiną pozwów - oceniła Arciszewska-Mielewczyk, która jest prezesem Powiernictwa Polskiego. Jak dodała, sytuacja jest tym poważniejsza, iż niektóre z pozwów są rozstrzygane w sądach polskich na korzyść obywateli niemieckich.
Przypomniała, że pozwy przeciwko Polsce złożyło niedawno w Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu Powiernictwo Pruskie.
Niestety, żadne zapewnienia rządu niemieckiego czy poszczególnych polityków nie dają gwarancji, iż występowanie z tego typu roszczeniami się skończy - dodała senator PiS.
Jak zauważyła senator PiS, spadkobiercy "uciekinierów niemieckich" otrzymali już odszkodowania od swego rządu, a teraz - dodała - "wyciągają rękę po własność polską".
To bulwersuje opinię publiczną, naszych obywateli, zwłaszcza tych, którzy przeżyli koszmar II wojny światowej - podkreśliła.
Według Arciszewskiej-Mielewczyk wspomniany projekt ustawy zakłada ujednolicenie przepisów wewnętrznych prawa polskiego tak, aby nie mogłyby one być wykorzystywane do odzyskiwania odszkodowań przez obywateli niemieckich. Jak tłumaczyła, często osoby starające się o zwrot majątku bądź odszkodowanie powołują się np. na stare wpisy dotyczące własności w księgach wieczystych.
Jak dodał senator Piotr Andrzejewski, projekt ustawy stwierdza zakres i charakter nabycia przez państwo polskie terenów poniemieckich po II wojnie światowej. To od tego - zdaniem Andrzejewskiego - miałyby się wywodzić następnie wszelkie tytuły własności. Wszystkie inne tytuły własności i roszczenia z tytułu praw na tych własnościach zostały z chwilą objęcia polskim ustawodawstwem wygaszone. To trzeba wpisać dzisiaj do przepisów przejściowych kodeksu cywilnego, a także wyczyścić księgi wieczyste - podkreślił senator PiS.
Zdaniem Arciszewskiej-Mielewczyk, potrzebne są ponadto renegocjacje polsko-niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy, tak aby znalazł się w nim przepis, że "państwo niemieckie bierze na siebie pełną odpowiedzialność, jeśli chodzi o wypłatę odszkodowań dla swoich obywateli". "Nie zbudujemy przyjaźni i dobrych stosunkach na pozwach" - uważa senator PiS.